Neli päeva seaduskuulekust

Villy Paimets 25. august 2006, 00:00

Esmaspäev, kell 17.00-19.00.

Ärimaja-Järve-Järvevana tee-Veerenni-Magasini-Veerenni-Liivalaia-Pärnu mnt-Viru Väljak-Narva mnt-Smuuli tee-Peterburi mnt-Betooni.

Alustan sõitu Ärimajast kohe pärast tööpäeva lõppu, ja "juba" 20 minutit hiljem seisan üpris nõutu näoga Järve Neste gaasitankla ees - tankida siin täna ei saa. Tuleb vist minna hoopis teise linna otsa Betooni tänavale.

Järvevana tee on aga umbes. Kuna liikluseeskirjad kaotavad ummikutes mõtte ja kehtivuse ning asenduvad tugevama õigusega, siis pole siin mingit mõtet korralikku liiklejat etendada. Kannatlikud jäävad teatavasti ummikutes kannatajaks pooleks.

Ühesõnaga, veel poolteist tundi hiljem olen eluga Betooni tänaval.

Teisipäev, kell 14.30-17.00.

Ärimaja-Pärnu mnt-Toompea-Toompuiestee-Põhja pst-Suur-Patarei-Väike-Patarei-Balti jaam-Rahvusraamatukogu-Laagri.

Mind ehmatab üks liikluspolitseinik, kes keset ristmikku pargitud hõbedase Impreza rooli istununa äkiliselt kohalt rebib (mmm… 5 sekundit paigalt sajani…) ning suunatuld kasutamata liiklusvoolu sukeldub.

Aga siis, Liivalaia-Pärnu mnt ristmikul foori tagant lahkudes, märkan ühtäkki tahavaatepeeglis tõmblevat meest tumerohelise Škoda roolis. Tõmbab järsult paremasse ritta, kuid kuna sealgi on üks alles kiirust koguv auto ees, tõmbab sama järsult kahe rea vahele, sealtki ta läbi ei mahu. Pärast Vineeri trammipeatuse juures lamavat politseinikku saan ümber reastuda ning sõge saab must mööduda. Ja mis ma näen - tumerohelise universaalkerega Škoda Octavia küljele on suurelt kirjutatud "Tallinna munitsipaalpolitsei"! Kuigi jään temast viaduktil 50ga sõites kõvasti maha, oleme Pärnu mnt-Tondi tn ristmikul foori taga jälle kõrvuti. Ei tea, kuhu tal küll nii kiire on - kas on kellelgi ehk muru niitmata või aiale koerasilt paigaldamata, mõtlen, kuni MuPo Kiisa tänavale pöörab.

Vabaduse puiestee, värskelt pinnatud ning 30 märgid kenasti väljas. Sõidan ilmselgelt aeglaselt, liiklusvoolus püsimiseks oleks vaja vähemalt 60ga sõita, vaid üks Scorpioga sõitev noormees püsib mul miskipärast kannul. Ka Pärnusse teel olev liinibuss ei hakka mööda sõitma.

Kolmapäev, kell 12.30-13.30.

Ärimaja-Pärnu mnt-Viru väljak-Mere puiestee-Ahtri-reisisadam-Jõe-Kunderi-Majaka-Peterburi tee-Järvevana tee-Ehitajate tee-Paldiski mnt-Toompuiestee-Tõnismäe-Pärnu mnt.

Sõidan katseks maksimaalse lubatud kiirusega vasakpoolses reas, Ehitajate teel möödub minust suurel kiirusel paremat sõidurida kasutades vanem sõiduauto, suur roheline kummipaat katusel. Masina esi- ja tagaklaasi kaunistab roheline vahtraleht. Võtan aeglasemasse ritta tagasi.

Õhtul Tallinn-Tartu maanteel tahab meid mõrvata Maalehe värvides pisibuss, mis ootamatult "vastassuunavööndisse kaldus", ehk lihtlabaselt öeldes totras kohas totral ajal möödasõitu sooritas.

Neljapäev, kell 8.10-8.40.

Tallinn-Tartu maantee-Kose-Risti-Ülemiste ristmik-Järvevana tee-Ärimaja.

Hommikune liiklus on, nagu ikka, veidi kaootiline.

Kuivajõe ristmikust veidi Tallinna poole sõites jääb meile jalgu 90ga sõitev autokolonn, veidi aega sabas sõites selgub ka kolonni tekkepõhjus - keset kolonni kulgeb teiste autode vahel rõhutatud aeglusega politseivärvides pisike Vitara.

Ühel hetkel saab aga närvilisematel juhtidel villand ning täpselt suurimat lubatud kiirust hoidvast politseiautost hakatakse ükshaaval mööda pressima. Politseinikul pole selle vastu midagi.

On hull kindlasti. Suunatuli on juba kaotanud paljude jaoks oma olemuse. Politsei peaks olema ristmikel väljas, sest ei saa ju enam ristmikest üle - saba lõpp ei lõpeta sõitmist, kui kollane vilgub.

Näiteks Aasias ja lähi-Venemaal on hullem, aga kui läheme siit üle lahe Helsingisse, kus on selline rahu, et… Sinna autoga sattudes ei tule pähegi, et peaks hakkama kihutama. Eks ta on ikka selline üldise kultuuri küsimus.

Häirib vähene teedeehitusmaht, mis siin ikka. Tõsiselt, see ei ole nali, just see, et sa näed, et asi läheb perspektiivis hullemaks, et see linnavalitsus sisuliselt ei suuda selle probleemiga tegeleda. Raha läheb mälupulkade, linnaosa ajalehtede, Belgia esinduste peale, see mind häiribki. Kui asi läheks paremaks, siis kannataks seda halba olukorda, aga asi läheb aina hullemaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing