BOA neelab Citigroupi

Peeter Teder 28. august 2006, 00:00

USA pank Bank of America on lähedal 25 aastat nende ees terendanud sihi saavutamisele: muutuda kohalikust väikepangast suureks üleriigiliseks pangaks, mis teeb silmad ette kõigile konkurentidele New Yorgis.

Tänu rohkem kui 70 ülevõtmisele ja järelejätmatult agressiivsele strateegiale, mis on raputanud kõrki USA pangandussektorit, on Bank of America jõudnud turuväärtuselt ohtlikult lähedale Citigroupile, kirjutab The Wall Street Journal.

Äripäev kirjutas paar nädalat tagasi, et Citigroup on küll kasvuvõimega, kuid on siiani eelistanud kasvada sisemise potentsiaali arvelt ega pole püüdnud kedagi üle võtta. Reedese seisuga oli Citigroupi turuväärtus 240 miljardit dollarit ja Bank of America oma 236 miljardit dollarit. Vaadates nende pankade aktsiate hinnaliikumisi, võib näha, et Bank of America võib Citigroupist turuväärtuse poolest igal hetkel mööda minna.

Citigroup jääb siiski bilansimahult - mis on pangandussektori võtmemõõdik - USA suurimaks pangaks ja on Bank of Americast kaugelt üle väljaspool USAd. Ka on suurem Citigroupi investeerimispanganduse valdkond, mis annab talle soodsa positsiooni Wall Streetil.

Kuid ikkagi peegeldaks turuväärtuselt Citigroupist möödumine Bank of America kasvuambitsioonide tegelikuks saamist. Citigroup on ülemaailmset panganduslikku kaubamaja üles ehitades kaotanud oma haarde jaepanganduses USA turul.

Mõlemad pangad väidavad, et ei hooli eriti nende aadressil kõlavast kriitikast ega oma turuväärtusest.

"Turuväärtused kõiguvad pidevalt," ütles Citigroupi juhatuse esimees Charles Prince. "Ma ei juhi oma äri iga kvartali lõpus kokku löödava turuväärtuse põhjal." Ka Bank of America ametnikud ei nõustu sel teemal spekuleerima. "Ma leian, et meie eesmärk on saada kõige kasumlikumaks finantsteenuste firmaks," ütles Bank of America juhatuse esimees.

Ometigi oleks turuväärtuselt Bank of Americale allajäämine Citigroupile tagasilöögiks. Nimelt on suur osa Citigroupi mainest üles ehitatud faktile, et tegemist on maailma suurima finantsasutusega, vähemalt turuväärtuse poolest. Kui bilansimahult on Citigroup USAs esimene, siis maailmas võeti temalt see positsioon juba varem käesoleval aastal, kui kaks Jaapani suurpanka ühinesid Mitsubishi UFJ Financial Groupiks.

Viis aastat tagasi oli Citigroup Bank of Americast rohkem kui kaks korda suurem. Citigroupi turuväärtus oli 253 miljardit dollarit ja Bank of America oma 102 miljardit dollarit. Citigroupi turuväärtus on selle ajaga kahanenud ligikaudu 7,5 protsenti. Bank of America turuväärtus on suurenenud aga 128protsendilise hüppega.

Bank of America aktsia hind on viimase aastaga tõusnud 16 protsenti, Citigroupi aktsia aga vaid 6,6 protsenti. Dow Jonesi pangandussektori indeks, kuhu kuulub enam kui 500 panka, on samal ajal kerkinud 7,6 protsenti. Reedel langes Bank of America aktsia hind 0,7 protsenti ja aktsia maksis 52,13 dollarit. Citigroupi aktsia nihkus 0,1 protsenti alla ja oli 48,64 dollarit.

Bank of America turuväärtus on nihkunud samm-sammult lähemale Citigroupi väärtusele, sest paistab, et järjestikused ülevõtmised hakkavad väljenduma ka kasuminumbrites. Teises kvartalis raporteeris Bank of America esimest korda kasumiks Citigroupi numbritest suuremad numbrid. Ja investorid on rõõmsad sisemise kasvu üle. USA pangandusseadus keelab nimelt ülevõtmised, millega panga hoiuste turuosa kasvaks USAs suuremaks kui 10 protsenti. Bank of America ongi enam-vähem selle piiri peal. Citigroupi hoiuste turuosa USAs moodustas 2005. aasta lõpus 3,2 protsenti.

Citigroupi aeglasema kasvu üks põhjus on asjaolu, et pank jättis tähelepanuta oma USA kontorivõrgu väljaarendamise. Citigroupi kontorivõrgustik on Bank of America omast kuus korda väiksem.

Bank of America tõus suurpangaks on üks tähelepanuväärsemaid saavutusi, mille käigus väikesest kohalikust pangast kasvas paljude järjestikuste ülevõtmiste tulemusena üleriigiline suurpank.

Citigroupi aktsiast teeb huvitava investeeringu panga lai tegevusvõrgustik 105 riigis.

Aktsiaid katvaid analüütikuid on Bank of Americal rohkem.

Bank of America aktsiat katab rohkem analüütikuid kui Citigroupi, mis viitab sellele, et tegu on atraktiivsema aktsiaga. Samas on analüütikud mõlema panga suhtes üldiselt positiivselt meelestatud. Thomson Financiali andmeil soovitavad 16 analüütikut Citigroupi aktsiat osta ja 6 hoida, Bank of America aktsiat soovitavad osta 20 analüütikut ja 11 soovitavad hoida.

Kindlasti oleks turuväärtuselt maailma suurimaks pangaks kasvamine Bank of Americale soodne. Selleks ei pruugigi väga palju vaja olla. Võib-olla piisaks sellest veel ühest kvartalikasumist, mis oleks suurem kui Citigroupi kasum. Bank of America on rohkem kui 70 ülevõtmise teel kasvanud suurpangaks USAs, Citigroup on samal ajal püüdnud laieneda rahvusvaheliselt. Bilansimahult on mõlemast pangast ees Jaapani pank Mitsubishi UFJ Financial Group. Ja bilansimaht on näitaja, mida panganduses hoolsalt jälgitakse. Ka mõlema panga juhid väidavad, et nad ei sea teatud turuväärtuse saavutamist omale eesmärgiks, vaid keskenduvad kasumlikkusele ja muudele näitajatele.

Bank of Americat Citigroupile eelistada on mõneti kohatu, sest alles paar nädalat tagasi sai Citigroupi soovitatud.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing