Väike, aga tubli

ÄP 13. september 2006, 00:00

Tillukesel Hiiumaal tegutseb plastmassdetailide tootmisega tegelev Dale LD. Kaup sõidab ka üle mere Soome. Ettevõte ei kurda, et asukoht tootmise korraldamiseks liiga väike oleks. Pigem tuntakse Hiiumaad täna juba plastimaakonnana

Saaremaa TOPis aasta-aastalt häid kohti saavutanud OÜ Merinvest, kelle tootmine asub Mullutus, annab leiva lauale ligi 200 perele. Ettevõtte kasum on korralik. Jälle ei ole liiga väike, et hea tahtmise ja sihikindla tegutsemisega hoida piirkond pidevas arengus.

12 000 elanikuga Haapsalu suudab aasta-aastalt kirjutada projekte, mille tulemusena on linna arendamiseks juba praeguseks kümnete miljonite kroonide väärtuses euroabi saadud: korrastatakse linnust, sillutatakse peatänavat, järge on ootamas haljastusprojektid ja staadioni korrastamine.

Äripäev on seisukohal, et Eesti suuruses riigis on väikelinnadel ja maakondadel potentsiaali rahalises mõistes suurte investeeringute tegemiseks, arendamaks kohalikku eluolu.

Võib ju vastu väita, et Viru Keskuse mõõtu kaubanduskeskustesse on investorit raske meelitada raha paigutama. Samas on just läbimõeldud ja süstemaatiline tegevus linna arendamisel edukamatele edu toonud: hästi koostatud projektid võimaldavad investeerida kümneid miljoneid kroone.

"Oleme väiksed ja eemal," on liiga mugav vabandus, kui kohalik omavalitsus valimiste lähenedes käsi laiutab. Kuid eks vabandusi leiab ikka. Nii mugavaks äraolemiseks, mõttelaiskuseks kui ka hädaldamiseks. Kas hala tõsiselt võtta tasub, on teine asi.

Ainus tõsisem argument, miks toetusrahasid on raske ja mõnel juhul isegi võimatu saada, on tõsiasi, et euroabi saamiseks tuleb kohalikel omavalitsustel suuremate projektide puhul välja käia omafinantseering. Paraku paljudel väiksematel omavalitsustel sellist raha ei ole. Aitaks vast see, kui riik suurendaks oma kaasosalust erinevates projektides.

Eelmise aasta sügisel valminud SEB Eesti Ühispanga ja ASi Innopolis Konsultatsioonide poolt valminud uuringu järgi jääks enam kui kolmandikul kohalikest omavalitsustest kavandatud projektid ellu viimata, kui nad toetusraha ei saa.

Rahandusministeeriumi andmeil on aastatel 2007-2013 võimalik meil kasutada 53 miljardit krooni toetusraha.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:19
Otsi:

Ava täpsem otsing