Savisaar ja Reiljan said tabatud bluffimiselt

ÄP 25. september 2006, 00:00

Presidendivalimised läksid lõppkokkuvõttes korda, sest presidendiks sai Toomas Hendrik Ilves, kahest sõelale jäänud kandidaadist selgelt parem. Aga Arnold Rüütel saab siirduda väljateenitud vanaduspuhkusele, mis on samuti asja positiivne külg. Ent Rüütli turundustandem Savisaar-Reiljan vahutab vihast. Asjata.

Äripäeva arvates kasutasid Keskerakonna ja Rahvaliidu juhtpoliitikud presidendikampaanias alatuid võtteid, mis lõpuks pöördusid nende endi ja Rüütli vastu.

Keskerakonna ja Rahvaliidu viimase aja tegemisi iseloomustas enneolematult bravuurne enesekindlus. Ent nagu vanasõnagi ütleb: tühjad tünnid kõmisevad kõige kõvemini. Väide, nagu oleks Rüütlil valijameeste hääled ammu koos, oli tõenäoliselt lihtsalt bluff. Sellega taheti astuda asjade loomulikust käigust ette ja kuulutada ennast varakult võitjaks.

Aga võitjate poole peaks ju need, kes kahevahel, üle tulema - nii võisid Savisaar ja Reiljan oma äriplaani koostades mõelda. (Tõele au andes: Ilvese toetajad teatasid samuti, et Ilvesel on valijameeste hääled koos. Kuid see osutus tõesemaks kui Keskerakonna-Rahvaliidu väide.)

Bluffi tegelikkuseks vormides läks Savisaare-Reiljani tandem ebaausate mõjutusvahendite peale. Siia ooperisse kuulub näiteks lubadus avada parteipoliitilised rahakraanid nendele kohalike omavalitsuste võimuritele, kes on või veel jõuavad astuda "õigesse" erakonda ja toetavad ka erakonna presidendikandidaati Rüütlit. Niisugune valijameeste ülesostmine tekitas rahva hulgas palju pahameelt, ajendas avalikke pöördumisi kirjutama ning ühislaulmisi korraldama.

Võib-olla just ülitugeva agitatsiooni pärast läksid presidendivalimised rahvale rohkem korda kui viis aastat tagasi. Vahendeid ju ei valitud.

Väiksema kaliibriga, ent siiski kõnekas üritus oli ohter valijameestele väljategemine Villu Reiljani Luua mõisas nädal aega tagasi. See oli parteipoliitiline prassimine.

Huvitav, mis nüüd üldse saab poliitilistest koolikatustest, kui hirmsa hooga käimalükatud masinavärgis tekkis tugev tõrge - kas Savisaar ja Reiljan peavad oma lubadusi? Või olid lubadused tingimuslikud - ainult Rüütli võidu korral?

Oleks äärmiselt kahetsusväärne, kui algaks klaperjaht nende valijameeste väljaselgitamiseks (ja siis juba kahtlemata ka karistamiseks), kes tühja sedeli valimisurni lasksid. Või kui jätkuks valimiskomisjoniga protsessimine kahe n-ö õigesti meelestatud valijamehe kaotsimineku pärast Rüütlile. Need sedelid ei saa võtta vähemaks Ilvese poolt antud hääli.

Naeruväärne on süüdistada telekommunikatsioonifirmat, et kandidaatide teledebati ajal olid liinid hõivatud ja seega ei saanud inimesed helistada just Arnold Rüütli toetuseks. Kui Ilves sai üle 70 protsendi toetuskõnedest, siis oleks tema pooldajate "liinid" pidanud veelgi enam umbes olema. Seega - ka kaotada tuleb osata.

Aga Toomas Hendrik Ilvesele soovime õnne ja edu! See võit ei tulnud kergelt. Kui temast endast sai siinkohal üsna napilt kirjutatud, siis selleks on vähemalt viis aastat aega ees.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:17

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing