Poola otsib Vene kütusele alternatiive

Sirje Rank 07. november 2006, 00:00

Eile oli energiakoostöö üks põhiteemasid Poola presidendi Lech Kaczynski ja kolme Balti riigi presidendi kohtumisel Vilniuses. "Leedu uus tuumajaam, energiasild Leedu ja Poola vahele - need on nii kohaliku kui ka üle-euroopalise tähtsusega projektid," ütles Leedu president Valdas Adamkus.

Leeduga allkirjastas Poola septembris kavatsuste protokolli rajada 200 kilomeetrit pikk ja 400kilovoldine ühendus kahe riigi elektrisüsteemide vahel. 400-650 miljonit eurot maksvaks projektiks loovad riigifirmad Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA ja Lietuvos Energija ühisettevõtte. Raha loodetakse saada ka EList, täpsemad plaanid on lubatud esitada tuleval nädalal. Ühendus võiks valmida orienteeruvalt 2015. aastal. Tänavu juulis kutsus Leedu Poolat osalema ka kolme Balti riigi ühiselt kavandatavas Ignalina tuumajaamaprojektis.

Balti riikide ja Poola parema ühendamise ELi energiasüsteemidega lubas prioriteediks võtta ka ELi järgmine eesistujariik Saksamaa. Möödunud nädalal Poola peaministri Jaroslaw Kaczynskiga kohtudes tõdes kantsler Angela Merkel, et Poolat ja Balti riike on keeruline ELi energiavõrkudega ühendada, eriti gaasivõrkudega, kuid esimesi otsuseid on oodata ELi kevadiselt ülemkogult. "Mõte on, et ohu korral tagaks Poola varustamise Lääne-Euroopa," ütles Jaroslaw Kaczynski.

Poola peaminister lükkas tagasi Saksamaa ettepaneku ühineda Läänemere alla rajatava Saksamaa ja Venemaa gaasijuhtme projektiga, mida Poola on kõrvutanud Molotov-Ribbentropi paktiga. "Sellega muutuksime Gazpromist veelgi enam sõltuvaks," tsiteeris agentuur Bloomberg.

Omalt poolt loodab Poola edu projektile, mis pikendab Kesk-Aasia nafta ja gaasi transpordi torujuhet Ukraina kaudu Poolani. Pärast hiljutist Ukraina ja ELi tippkohtumist Lahtis ütles Ukraina president Viktor Juštšenko, et EL on Odessa-Brody-Gdanski torujuhtmeprojekti oma prioriteetide hulka arvanud.

Poola kavatseb suurendada ka riigi enda naftatoodangut. Suvel teatas Poola naftakompanii Lotos Läänemere jaoks rekordilisest naftaleiust - 111 miljonit barrelit naftat, mille väärtus on täna 5,5 miljardit eurot.

Eile ajalehes Helsingin Sanomat avaldatud artiklis ütles Lotose juht Pawel Olechnowicz, et firma tahab naftatoodangu Läänemeres kolmekordistada 300 000 barrelilt miljonile barrelile aastas. Praegu kasutab Lotose naftatöötlemistehas pea ainult Venemaa naftat.

Riskid on näha Poola teise kütusekontserni PKN Orlen probleemidest Leedu Mažeikiu Naftaga, mille ostutehing on lõppfaasis. Ise tehast osta soovinud Venemaa sulges kevadel naftakraani, tuues põhjuseks amortiseerunud torujuhtme. "Kui naftatarnete lõpetamine ei olnud poliitiline otsus, siis oli põhjuseks torujuhtme olukord. Ka Gdanskisse tulev torujuhe on üle 30 aastat vana," ütles Olechnowicz, rõhutades alternatiivsete tarnijate tähtsust. Lotos on kutsunud ka Lätit ja Leedut hiigelinvesteeringuid nõudvate naftaluure- ja tootmisprojektidega ühinema.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing