10. november 2006 kell 16:09

Edgar Savisaar: Eesti Vabadussõda pole lõppenud

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar ütles täna ühenduse Alkoholivaba Eesti (AVE) üldkogul, et alkoholi tarvitamise leviku piiramisel tuleb riigi alkoholipoliitikas ühiselt kokku leppida põhimõtted

"Eestil ei ole selles osas ELi liikmesriikide seas võrdset," märkis Keskerakonna esimees. "Teisisõnu, parema ettekujutuse saamiseks võiks öelda, et Eesti Vabadussõda pole siiani lõppenud, sest alkoholist põhjustatud surmad praegusel ajal aasta jooksul võrduvad surmasaanutega meie vabadussõjas aastatel 1918-1920," pakkus Savisaar võrdluseks. Savisaare sõnul on Eestis alkoholi tarvitamise arvestuslik kogus ca 13 liitrit absoluutset alkoholi ehk puhast piiritust aastas iga inimese kohta.

"Kahetsusväärsemateks viimase aja näideteks tervise ohverdamisest ärihuvidele on esiteks alkoholi ja tubakaaktsiisi käesoleva aasta planeeritud tõusu edasilükkamine, et pidurdada inflatsioonitõusu eurole ülemineku tagamiseks, mis tõenäoliselt mingit erilist efekti ei anna ja teiseks soov tunnistada kuni 1,2 alkoholi mahuprotsendiga õlu mittealkohoolseks joogiks, mis ilmselgelt tooks alkohoolsed joogid taas tänavamüüki," ütles Savisaar.

"Peaaegu pooltel juhtudel on inimeste vigastused seotud alkoholi liigtarvitamisega. Praegu on Eestis vigastussurmasid umbes 2500 aastas, nendest 1500 on otseselt seotud alkoholiga. See on aga 3-4 korda rohkem kui näiteks Põhjamaades," nentis ta seejärel.

"Tartu Kliinikumi lastehaigla intensiivravi osakonnas on igapäevaseks muutunud alkoholimürgistusega ja suitsiidikatse teinud lapsed. Pärnu haiglas oli 2003. aastal iga kümnes lasteosakonnas ravil olnud laps alkoholimürgistusega. Enam ei ole haruldased alkohoolsetest maksatsirrooside ja kõhunäärmepõletikkude tõttu oma elu lõppstaadiumisse jõudnud noored," tõi Savisaar näiteks.

Hetkel kuum