Ad astra traditsioonilise maalikunsti vaimus Eda Lõhmuse näitusel

Tiina Kolk 16. märts 2007, 00:00

Tartu Ülikooli maaliosakonna magistrandi Eda Lõhmuse näitus ArtDepoo galeriis koosneb enamjaolt magistriõppe (ajavahemikus sügis 2005-kevadtalv 2007) jooksul teostatud maalidest.

"Tema hapra pinnagraafikaga, kuid emotsionaalselt tugevatel allhoovustel põhinevad monokroomid on pälvinud ka tippkriitika tähelepanu," on noore kunstniku loomingu kohta lausunud ülikooli maaliosakonna juhataja Jaan Elken.

"Ülespoole" on ülevaade tehtust, see pealkiri ei sümboliseeri mitte inimese kindlasuunalist liikumist kuhugi edasi, vaid seab selle pigem kahtluse alla. "Kõigi igatsevad pilgud vaatavad ülespoole, aga ma ei tea miks? Tegelikult pole ühtegi poolt, kuid me seostame ülevat poolt ülemaga ja alamat alamaga. Kui millegi poole pidevalt püüeldakse, siis sellega tunnistatakse millegi puudumist, ilmaolekut või tahtmisi. Sellistena elataksegi ja ollakse kindlad, et jalge all on "õige tee", aga iga õige teoga juhtub midagi, mida soovitud. Kuid iga loomisakt lammutab ja hävitab millegi ja seda sageli keegi ei märka või ei taha märgata," arutleb kunstnik.

"Inimeste eesmärgistatud liikumis- ja tegutsemisviisid, mitmesugused iga hinna eest ponnistused ja väljakujunenud põhimõtted on minu jaoks aina kaheldavamaks muutunud ja ma ei taha mitte midagi kuulda progressist või edu saavutamisest, kuna asjaolud, millele need kõik tuginevad, on sageli kasuistlikud ja ebasiirad. Ma ei taha kõlada pateetiliselt või kellelegi midagi öelda ja südamele panna. Minu mõte jõuab õigesse kohta niikuinii, kui seda on vaja. Inimene lähtub ikka endast ja oma kogemusest, mitte millestki muust," nendib noor autor.

Naturaalsete betoonseintega ArtDepoo galerii sobib suutepäraselt Eda Lõhmuse teoste eksponeerimiseks - siin joonistuvad tema vaoshoitud koloriidi ja minimaalse kujundlikkusega pildid selgemalt välja.

"Tavaliselt on maali valmimisprotsess erinevate mõtete ja tunnete segu, mingite asjade maha laadimine või püüe puhastuda," kommenteerib kunstnik, kes plaanib järgmisel kevadel magistrikraadi kaitsmist. Selleks peab ta esitlema näitusekomplekti. Eda Lõhmus soovib omi maale välja panna Tartu Kunstnike Maja suures saalis. Huvitav, mitu teost ta "Ülespoole" kaheksast pildist sinna valib?

Näituse raames korraldab ArtDepoos ka traditsioonilise publiku ja kunstniku kohtumisõhtu, mis toimub 27. märtsil kell 19.30. Vestlust juhib kunstiajaloolane ja -kriitik Maarin Ektermann.

Enne seda, kui Eda Lõhmus räägib oma loomingust lähemalt, on galeriis kaasaegse muusika kontsert sarjast "ReVisioon": esineb ansambel Resonabilis (Iris Oja - hääl, Kristi Mühling - kannel, Tarmo Johannes - flööt, Aare Tammesalu - tšello). Kontsert algab kell 18.00.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing