Kasutatud pakkematerjal rahaks

Kaur Rannap 28. märts 2007, 00:00

Pakkematerjalid on kõige tavalisemad logistikaettevõttes tekkivad jäätmed, mis alatihti prügikonteinereid täidavad. Ka DPD Eesti pole selles suhtes erand- kile, papp ja katkised kaubaalused moodustavad suurema osa meie prügist.

Enamik pakkematerjalide jäätmetest tekivad logistikafirmades eelkõige koos klientide juurest tulnud kaupadega. Sageli saadavad kliendid kokkuehitatud alusel kaupu, mis mõeldud mitmele teisele kliendile edastamiseks. Logistikafirma võtab alused seejärel lahti ja sealt alles jäävad kile, papp ja kaubaalused tekitavadki suurema osa jäätmetest.

Eelmise aasta oktoobris otsustasime oma jäätmekäitluse korraldust muuta. Üheks suureks ajendiks olid meie prügiarved, mis äraveohinna tõusu ja jäätmekoguste suurenemise tõttu järjepanu kasvasid. Teiseks oluliseks põhjuseks oli ruum: prügikonteinerid hakkasid koguseliselt liiga palju ruumi võtma. Kuna ei olnud mõtet prügivedu igaks päevaks tellida, läksime varem lihtsama vastupanu teed ja rentisime lisakonteinereid. Ühel hetkel muutus konteinerite koguarv juba väga suureks ning need hakkasid igal pool jalgu jääma.

Kõiki neid asjaolulised kaaludes otsustasime mitme võimaluse hulgast pallipressi kasuks, mis võimaldab efektiivselt kokku pressida mitmesuguseid sekundaarseid jäätmeid. Kuigi DPDs kasutatakse pallipressi kile ja papi pressimiseks, saab sellega pressida ka mitmesuguseid teisi jäätmeid: näiteks paberit, tekstiili, plastmassi, kergpuitu, alumiiniumpurke, porolooni ja palju muud.

Kuigi alguses ei tundunud see ettevõttes kõigile hea investeeringuna, tasub seade ennast kiiresti ära. Kuna jäätmeid saab käitlusfirmadele edasi müüa, võimaldab pressi kasutamine aja möödudes kile ja papi müügi arvelt isegi juurde teenida. Pallipressi kasuks räägib mitu faktorit. Kuigi eemalt võib tunduda, et pressi käimapanemiseks ja käsitlemiseks kulub palju kellegi väärtuslikust tööajast, on seadet tegelikult väga lihtne ja mugav kasutada ning eraldi väljaõpet või erioskuseid vaja ei ole. Samas on press ka turvaline: sinna ei ole võimalik midagi kogemata vahele jätta. Lisaks on seadme detailid lihtsalt vahetatavad, eluiga pikk ja ka füüsiliselt pressi alla jääv ruum väike.

Peamine eelis pallipressi kasutamisel on jäätmete kõrge kokkusurumise kasutegur: näiteks 1 m0 pressitud kile võrdub ligikaudu 15 m0 pressimata kilega. Üheks määravaks asjaoluks oli ka see, kui palju õnnestub jäätmete ladustamisel ruumi säästa.

Pressitud kujul kile ja pappi on kerge ladustada, kuna palle annab üksteise otsa paigutada ja seeläbi ruumi säästa.

Samas on võimalik hoida kokku jäätmete äraveo transpordikuludelt, kuna pressitud pallidena saame varasemaga võrreldes koguda suuremaid jäätmekoguseid, et need korraga ära viia.

Pärast jäätmekäitluse ümberkorraldamist on meil prügikulud vähenenud ligi 60%, mis on märksa rohkem, kui esialgu arvestanud olime. Kuna meie jäätmete kogused järk-järgult koos käsitletavate pakkide arvuga kasvavad, on tulud tagasimüüdava kile ja papi pealt seadme igakuise kuluga võrreldes suuremad.

Kokkuhoitud raha oleme kasutanud terminalitöötajate motiveerimiseks: seda kas preemiate või meelelahutusürituste näol.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:29

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing