Lepe ettevõtlikule ja töökale Eestile

ÄP 30. märts 2007, 00:00

Äripäev peab kolme erakonna koalitsioonilepet mõistlikuks jalad-maas-töödokumendiks, millega Eesti kui terviku heaolu nelja aastaga kasvab. Lähtume õigustatud ootusest, et lepe pööratakse ka täitmisele.

Majanduskeskkond on kõige alus, sestap tasub sellele enim tähelepanu pöörata.

Koalitsioonilepe lõpetab mitu aastat kestnud pöialde keerutamise teemal, mis saab ettevõtte tulumaksust 2009. aastal.

Ettevõtete senine tulumaksusüsteem säilib ehk ettevõtlusse investeeritud ettevõtja kasumit ei maksustata. See on lihtne ja järjepidev lahendus, mis peaks ühe argumendina soodustama Eestisse investeerimist ja kapitali akumuleerumist siin. Seda ongi vaja.

Võib-olla tekib lugejal küsimus, mis tramburai üldse selle ettevõtte tulumaksu ümber käis (mingi Euroopa Liidu ema- ja tütarühingu direktiiv), kui kõik võib samamoodi jääda, nagu Eestile on seni kasulikuks osutunud.

Äripäev pole samuti aru saanud. Eesti hakkab 2009. aastast ema- ja tütarühingu direktiivi täitma ehk vabastab tütarfirmast emafirmasse minevad dividendid tulumaksust. Võib öelda, et selle sammuga kahandab Eesti oma maksubaasi, kuna praegu on kõik dividendid maksu all.

Ent ELi seadused on täitmiseks, ja Eesti ei rakenda üksnes ettevõtte tulumaksu vastumeetmeid.

Koalitsioonileppes järgneb loogilise sammuna, et füüsilise isiku väärtpaberiinvesteeringuid hakatakse käsitlema maksustamise aspektist samamoodi kui juriidiliste isikute omi.

See tähendab: kui investeerid väärtpaberitulu edasi, siis tulumaksu maksma ei pea. Ammu oleks aeg olnud. Veel tuleb tunnustada tulumaksumäära langetamist 18 protsendini, ehkki riigieelarve ülelaekumine võimaldaks seda juba järgmisel aastal.

Aga koalitsioonipartnerite närvikava oleks traumaohus (on ju sotsid olnud astmelise tulumaksu poolt ja Isamaaliit arvas, et maksudega ei mängita!).

Avaliku sektori palgad tõuseks nominaalse tootlikkuse kasvu võrra erasektoris - põhimõtteliselt õige, ent kui täpselt on seda võimalik mõõta?

Euro kasutuselevõtuks ei seata tähtaega - hea on see, et roheline tuli on majanduskasvul ja elatustaseme tõusul, halb aga see, et inflatsiooni saaks ohjeldada valitsemiskulude piiramise kaudu, mida aga valitsus teha ei soovi.

Lepe soovib ka Eesti negatiivse iibe pöörata positiivseks, pikendades näiteks vanemahüvitise maksmise perioodi. Vanemahüvitis on hästi tööle hakanud - et oleks rohkem neid, kellel on Eestis hea elada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing