Eesti Energia Sõõrumaa ree ees

ÄP 13. aprill 2007, 00:00

Ärimees Urmas Sõõrumaa põhjendas oma lahkumist Eesti Energia nõukogu esimehe kohalt huvide konflikti tekkimisega. Tänane Äripäev kirjutab Urmas Sõõrumaa tegemistest Eesti Energia nõukogu esimehena põhjalikumalt ja nende põhjal väidab toimetus, et Urmas Sõõrumaal tekkis huvide konflikt ammu enne nõukogu esimehe ameti mahapanemist ning lahkus ta sealt alles siis, kui ta oli ammendanud oma huvid Eesti Energias.

"Äris hõbemedalit ei anta, iga ettevõtja peab olema maksimalist," ütles Sõõrumaa eilses karjääriintervjuus. Täpselt niimoodi käitus Sõõrumaa ka riigi aktsiaseltsi nõukogu esimehe toolil istudes - võttis maksimumi, sillutades teed oma eraärile energeetikas.

Oma soovist investeerida energeetikasse rääkis Sõõrumaa hulk aega tagasi, konkreetseks läks jutt alles lahkumisplaanide avalikustamisel - ärimees osaleb oma elukaaslase isa Priit Marani Digismardi projektis ehk soojuselektrijaama rajamises Väo karjääri.

Teine ettevõtte nõukogust lahkuv liige, keskerakondlane Heido Vitsur ei pea Sõõrumaa "äia" firmat mingiks konkurendiks Eesti Energiale. Tõesti pole kombijaam energiamonopolile mingi võistleja, küll aga selle tütarfirmale Iru Elektrijaamale.

Oluline ongi aga hoopis muu. See, et Eesti Energia nõukogu esimehena surus Sõõrumaa läbi elektrituruseaduse muudatused, mis panevad energia ostmiskohustuse Eesti Energiale. Ehk tagavad pideva müügikanali ka Digismardi jaamas toodetule.

Nõukogu esimehena valdas Sõõrumaa siseinfot tulevase konkurendi Iru jaama kohta, tema sõna kiirendas uue jaama keskkonnamõjude hindamist ja valitsuselt pikaks ajaks hoonestusõiguse saamist maatükile Iru jaama külje all.

Ärimehe loogika? Kaup kauba vastu: riigiettevõttest info, vastu 7,5 miljonit krooni erakondadele - tulevastele riigi esindajatele - valimiskampaaniaks. Võib ka teisipidi võtta: erakondadele annetatud raha on Sõõrumaale omamoodi indulgentsiks eetikast möödahiilimise eest. Loodetud kuldmedalit aga sellisest "ärist" Sõõrumaa küll ei saa.

Kurjem kui Sõõrumaa vastu on toimetus aga Eesti Energia omaniku - riigi ja selle esindaja, endise majandus- ja kommunikatsiooniministri Edgar Savisaare vastu. Poliitilistes telgitagustes kõneldi ammu Sõõrumaa huvide konfliktist, Savisaarele ei saanud see olla teadmata, ometi ei vahetanud ta Sõõrumaad välja.

Sõõrumaad ei saaks Eestis oma äri sel viisil ajada, kui poleks ostetavaid ja müüdavaid poliitikuid, kes võimule tuleku nimel ja sponsorraha eest lasevad endast lihtsalt üle sõita.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing