Eesti sai Euroopast tuge vastasseisus Moskvaga

Sirje Rank 03. mai 2007, 00:00

"Mul on hea meel, et komisjoni kolleegid väljendasid väga selgelt põhimõtet, et Euroopa Liit peab olema solidaarne oma liikmesriikidega, kui neil on raskusi," ütles Eesti eurovolinik Siim Kallas eile pärast Euroopa Komisjonis toimunud ELi ja Venemaa suhete arutelu.

Euroopa Komisjon väljendas eile "sügavat muret" Eesti Moskva saatkonna ümber toimuva üle ning kutsus Venemaad täitma 1961. aasta Viini konventsioonist tulenevaid rahvusvahelisi kohustusi diplomaatide kaitsmiseks. "Sellise teksti me kokku leppisime," ütles Kallas. "ELi 27 liikmesriigi seisukohad on selles küsimuses isegi küllalt hästi kooskõlastatud," lisas ta vastuseks küsimusele, kas oodata oleks ka toekamat toetust.

ELi ja Venemaa maikuu keskele kavandatud tippkohtumist Samaaras kahe poole pingestunud suhted siiski ära ei jäta. "Kaudselt anti mõista, et kontakte on vaja jätkata. Otseselt keegi tippkohtumise ärajätmist ei toetanud," ütles Kallas.

Komisjoni pressiesindaja sõnul saadab EL Venemaa välisministeeriumile kõrgetasemelise protestinoodi. "Pöördume Venemaa valitsuse poole, et konflikt Eestiga lahendataks dialoogi teel," ütles Christiane Hohmann.

Eile avaldas peaminister Andrus Ansipiga toimunud telefonivestluses Eestile toetust ka Saksamaa kantsler Angela Merkel. Ta ütles, et on Moskvas Eesti saatkonna ümber kujunenud olukorrast teadlik ning et ELi eesistujariik teeb kõik selleks, et Venemaa täidaks oma rahvusvahelisi diplomaatilisi kohustusi. "Venemaa peab aru saama, et neil on kohustus tagada diplomaatide, sealhulgas suursaadiku turvalisus asukohariigis," vahendas Merkeli sõnu valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Eile Eestis ühepäevasel töövisiidil viibinud Soome välisminister Ilkka Kanerva ütles, et väljendab oma visiidiga Soome igakülgset toetust Eestile. "Loodame, et Soome saab teha omapoolse panuse kujunenud olukorra lahendamiseks Euroopa Liidu tasandil," ütles Kanerva.

Rootsi peaminister Fredrik Reinfeldt avaldas samuti eile Eestile toetust, rõhutades seejuures, et igal juhul tuleb "vältida konflikti paisumist," vahendas agentuur TT. Eile sattus Moskvas rünnaku alla ka Rootsi Venemaa suursaadik. "Selline asi on tõsine ja vastuvõetamatu," ütles Reinfeldt.

Toetust sai Eesti eile Vilniuses Riigikogu spiikri Ene Ergmaga kohtunud Leedu peaministrilt Gediminas Kirkilaselt ja Leedu välisministrilt Petras Vaitiekunaselt, kes helistas oma Eesti kolleegile.

Eile edastas ka USA saatkond valitsuse ametliku seisukoha, mille järgi pronkssõdurit puudutavad otsused on üksi Eesti valitsuse asi. Eestit ja Venemaad kutsutakse üles dialoogis vastastikust mõistmist otsima.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing