Päästa meid, Ben!

Sirje Rank 17. september 2007, 00:00

Nagu 1987. aasta börsikrahhi või 1998. aasta rublakriisi järel oleks hädaventiilid ammu valla. Keskpank laseks raha hinda nii odavaks, kui vaja, ning eksiotsuste valu vaibuks varsti. Kuni uue kriisini.

Ent Washingtonis on keskpangas uus mees - "elukauge akadeemik" Ben Bernanke, kes ei tea Wall Streeti riskifondi juhi piinadest ja tahab asju ajada omamoodi. Homme on tal ees esimene suur katsumus - USA keskpank annab närvilistele turgudele teada pingsalt oodatud intressiotsuse.

Otsus on sedavõrd kaalukas, et võib määrata aastateks maailmamajanduse käekäigu, rääkimata ta enda ja USA keskpanga reputatsioonist.

Kui Bernanke intressi ei langeta ja USA majandus sellest kuue kasvuaasta järel langusesse läheb, jääb see tema kontole. Kui langetab, ilma et seda otseselt majanduse toetamiseks vaja on, päästab ta teenimatult pigist odava raha epohhil hulljulgelt riske võtnud spekulandid.

Bernanke püüab loovida kahe äärmuse vahel - ühelt poolt vältida 30ndate aastate suure depressioonini viinud likviidsuskriisi, teisalt Greenspani vigade kordamist. Nii legendaarne, pärjatud ja armastatud, kui Greenspan ka on, kasvab kriitikute hulk, kes näevad just Maestro kätt USA eluasemeturu praeguste probleemide taga.

Liiga kauaks ja liiga madalale jättis Greenspan 2003. aastal ühele protsendile langetatud baasintressid, millest hakkas kohuma praegu kinnisvaraturul susisev mull. Liiga lõdvad olid reeglid pankade kodulaenuüksustele.

Surve Bernankele on tohutu. Ühelt poolt on Wall Street harjunud, et Greenspan alati kiiresti appi tõttas, kui olukord turul kriitiliseks läks. Sellest tekkis lausa termin "Greenspan PUT" ehk keskpanga garantii. Bernanket süüdistatakse nüüd liigses viivitamises. "Praegu pole aeg akadeemikut etendada!" halas hiljuti uudistesaate CNBC eetris riskifondi juht Jim Cramer. "Keskpank magab!"

Teisalt kasvab poliitiline surve, sest USA presidendivalimised lähenevad ja ükski poliitik ei taha, et majandus sellisel ajal nõrkust näitab. Omal ajal siunas George Bush vanem Greenspani, et keskpanga kõrged intressid maksid talle naasmise Valgesse Majja.

Bernanke on rahulik. Ta on lubanud, et keskpank teeb "kõik, mis vaja", et ära hoida laenukriisi negatiivse mõju levik majandusse. Nagu näitab otsus langetada diskontomäära ehk intressi, millega keskpank pankadele otse laenu annab, ei pruugi "kõik, mis vaja" tingimata tähendada rohkem jälgitud üleöölaenude intressi langetamist, mida Wall Street homselt ihkab.

Homse eel on Bernanke pannud keskpanga eksperdid läbi mängima erinevaid stsenaariume, mis peaksid aitama intresse otsustaval avatud turu komiteel majanduse seisus selgusele jõuda. Erinevalt Greenspanist, kes otsustas intuitiivselt ja tihti vaid endale arusaadavate infokildude põhjal, on Bernanke igati metoodiline. Ka ei ole tema arvates keskpanga asi sekkuda, kui aktsiate ja muude varade hinnad järsult kõiguvad. Vähemalt mitte enne, kui tasakaalutus ohustab hõivet, inflatsiooni või toodangut.

Seni on tõsiseim negatiivne signaal tulnud USA tööturult, kus töökohtade arv augustis ootamatult vähenes. See võib koos kinnisvarahindade langusega kõigutada tarbimist, millel seisab kaks kolmandikku USA majandusest. SKP kasvas samas teises kvartalis 4%.

Wall Street on uue keskpanga juhi omaks võtnud visalt. Greenspani järel, kes tegi sellest ametist sõna otseses mõttes kunsti ja müstika, on Bernanke liiga tavaline - tark, igav ja otsekohene. Temalt ei ole oodata Greenspanile omaseid ambivalentseid mõtteavaldusi, mis andsid tööd ja leiba tervele kõrgepalgaliste keskpanga tõlgendajate armeele. Kui Bernanke ütleb, et inflatsiooni areng on läinud ebasoovitavas suunas, siis seda see ka tähendab. Võttis aega, enne kui turud lõpuks maakeelest aru saama hakkasid.

USA kinnisvaralaenuturult veerema läinud kriis on Bernankele esimene tuleproov. Saatuse irooniana esitleb Greenspan just täna, Bernanke suure päeva eelõhtul oma mälestusteraamatut "Tormilised ajad", kus ta võtab kokku aastad USA keskpanga juhina. Raamatus ei jäta ta õigustamata oma valikuid ja teooriaid, mille järgi "mullide" teket ei saa ennetada.

Samas kiitis Maestro äsja telekanali CBS saates "60 minutit" oma järeltulijat, öeldes, et Bernanke on tööga "suurepäraselt hakkama saanud". Greenspan ei välistanud, et oleks ehk ka ise tänastes oludes Bernanke moodi käitunud. Homme oodatakse aga ka keskpanga uuelt juhilt USA põhilise laenuintressi langetamist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing