Nädal Harry Tuule pilgu läbi

Harry Tuul 21. september 2007, 00:00

Neegri ründamine, FBI külastus, surm autos ja iluoperatsioon inimkaubitsejale - uudistenädal Eestis meenutab tuulist Chicagot tulistel maffiaaegadel.

Kohati oli tunda lausa sajanditetaguse inkvisitsiooni maiku, kui tuli välja, et Eestis skinhead'ide kantsina tuntud Tartus korraldati neegrile lausa nõiajaht - kuidas muidu põhjendada Prantsusmaalt pärit üliõpilase kividega loopimist.

Tegelikult on see veider, sest on ju teada, et eestlased religioonist suuremat ei hooli ja risti ette ei löö. Osaliselt ehk seetõttu on ka autosurm Eestis muutunud tavaliseks. Kaheksa kuuga suri teedel 140 inimest ehk neli inimest nädalas. Viga sai 2360 inimest ehk ligi üheksa inimest päevas. Kindel, et sinna, kuhu nad kiirustasid, nad ei jõudnud. Selge on seegi, et autot omada pole ainult eluohtlik, vaid lausa kahjulik ja kallis. Nafta hind on nüüd 81 dollarit barrel ja lisaks tõuseb uuel aastal kütuseaktsiis Euroopa Liidu tasemele.

Võib-olla on autolt kokkuhoitav raha mõistlikum investeerida. Näiteks iseendasse nagu striptiisiklubi Lily kupeldaja, kelle plastiline operatsioon lükkas edasi kogu kohtuistungi. Ajab närvi, eks?

Aga see on köömes hirmu kõrval, mida põevad Eesti pessimistid, sest nende tõlgenduses on kuritegevus siinmail lämmatav. Kuidas teisiti mõistab musta maailmanägemisega indiviid FBI direktori külaskäiku Eestisse ja üleskutset kõigile kuritegevusega võidelda, sest politseinikest on alati puudus. Isegi Ameerikas. Hirmus!

Rahva kaitseks plaanitakse osta oma hävituslennukid. Tõsi, plaan teostub parimal juhul 2018. aastal ja vaid juhul, kui majanduskasvust tingitud rahameres suplevad kaitseministeeriumi (mille eelarve sõltub otseselt SKPst) ametnikud soostuvad nii "omaks" saanud raha eraldama. Juba on minister öelnud, et midagi uut ja uhket pole igal juhul vaja. Pigem vana ja liisinguga.

Hea uudisena saavad seni FIEdena isemajandavad taksojuhid lõpuks palgale, nagu hiljuti sai Äripäeva peatoimetajagi. Seda lubas taksojuhtidele Tallinki turule tulemisega tihenevat konkurentsi kartev Tulika.

Aga kas taksosid keegi tuleval aastal kasutama hakkab, pole kindel. Sest kollase ajakirjanduse väitel, ei tule "Eesti keskmist" 25 500 krooni (!) kuus peo peale teeniv neljaliikmeline pere järgmisel aastal lihtsalt toime. Pole ime, et riigikogulased nurisevad, saades kätte küll veidi enam ehk 31 000 krooni. See ei ole ju elu. Muuseas, statistiliselt saab Eesti keskmine neljaliikmeline pere kulutada vaevalt 12 000 krooni, aga see selleks. Eks pealinlased ägavad kinnisvaralaenu all nagu vaarisad põllul. Märgid näitavad, et hinnad kukuvad, kuid koorem hoopis kasvab.

Riiukukkesid (tuntud ka poliitikute nime all) ei rahusta seegi, et järgmisel aastal saab riigipirukast jagada 96,4 miljardit krooni ehk mammonat jagub kõigile. Rikkus tungib peale nagu katk, nii et presidentki peab kandma varsti rasket kullast auraha (ja oi kuidas ta selle eest veel sugeda saab).

Aga meil käib ikka kõik vanaviisi - nokk kinni ja saba lahti. Korda anname Vene-Saksa gaasitorule uuringuloa kord ei anna. Olukord on lootusetu nagu Eesti jalgpall, mis loovutas veel kaks kohta ning langes masendavale 127. kohale.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:02
    Otsi:

    Ava täpsem otsing