Firmad sunnitud töötajaist loobuma

Anne Oja 28. september 2007, 00:00

Eurolinesi kaubamärgi all tegutsev Mootorreisi AS koondab sel sügisel 20 töötajat.

Mootorreisi ASi tegevdirektor Hannes Sarapuu ütles, et bussifirma koondab 1. oktoobriks kümme bussijuhti ja kümme reisisaatjat. "Meil pole enam nii palju bussijuhte vaja," rääkis Sarapuu.

"Kui varem teenindasime Euroopa-suunalisi reise Eestist, siis nüüd suunasime selle Leedu tütarettevõttesse," selgitas Sarapuu. Eesti tütarettevõtte teenindada jäävad edaspidi vaid Balti riikide sisesed reisid.

Eurolinesi kontsernis töötab kokku üle 100 bussijuhi. "Palgaerinevus pole nii suur, et see oleks olnud argumendiks," kommenteeris Sarapuu kollektiivkoondamisest tõusvat kokkuhoidu. "Kümne bussijuhi koondamine erilist säästu ei anna," lisas ta.

Septembris maksis töötukassa Mootorreisi ASile 117 461 krooni koondamishüvitist. Selle summa sai firma 18 töötaja koondamise tõttu.

Mullu üle 77 miljoni kroonise käibe saavutanud Petromaks Stividori ASi juhi Dmitri Kargini sõnul koondas firma Venemaalt tulemata jäänud söerongide tõttu 83 inimest. "Maist alates pole meile tulnud ühtegi vagunit sütt. Laadisime seda Paljassaare sadamas ümber Soome minevatele laevadele," rääkis Kargin. "Koondasime seetõttu 83 inimest." Pärast sunnitud koondamist jäid firma palgale vaid valvurid ning raamatupidamine.

"Praegu on väga raske," tunnistas Kargin. "Loodame, et suhted Venemaaga paranevad ja transiit taastub selleks talveks või kevadeks. Alustame siis tasakesi ka ümberlaadimist, nii ühe-kahe-kolme inimesega. Rohkem inimesi pole korraga tööturult võtta."

Septembri esimeses pooles maksis töötukassa Petromaks Stividorile kollektiivse koondamise hüvitist 687 150 krooni. Esimese koondamislainega kaotas töö 32 Petromaksi töötajat.

Metallitöötlemisega tegelenud PNJ Eesti OÜ andis mullu tööd keskmiselt 52 inimesele, praeguseks on inimesed koondatud ja tehas tegevuse lõpetanud.

PNJ Eesti majandusaasta aruandest on näha, et ettevõtte tööjõukulud kasvasid vaid ühe aastaga kolme miljoni krooni võrra.

Üleeilse seisuga oli töötukassa PNJ Eestile 17 inimese koondamishüvitisena välja maksnud 236 370 krooni.

Transporti ja laondust korraldav AS Wellman koondas kollektiivselt 11 töötajat. Hiljuti võttis ettevõte kasutusele uue suure logistikakeskuse Riias.

"Meie klient L'Oreal viis oma kesklao üle Lätti," põhjendas kollektiivkoondamist Wellmani juht ja omanik Ivo Tahk. "Rohkem inimesi meil (Eestis - toim.) tööl pole."

Tahk lisas, et ka Wellmani põhitegevus on juba mitu aastat olnud Lätis, Leedus ja Bulgaarias. "Seega jäävad Eestis palgale vaid emaettevõtte juhid," ütles ta.

Septembris maksis töötukassa Wellmanile seoses 11 inimese koondamisega 162 981 krooni hüvitist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing