Kinnisvaraturul oli kolmas kvartal üle aastate vaikne

Annika Jakobson 22. oktoober 2007, 00:00

Kolmas kvartal Tallinna kinnisvaraturul oli harjumatult rahulik - nõudlus uute elamispindade järele on suur, kuid ostuotsust tegemast takistab psühholoogiline barjäär.

Inimesed ei julge teha ostu langeval turul ning ootavad edasist hindade langust.

2007. aasta III kvartal oli Tallinna kinnisvaraturul suvekuudel väga rahulik, kerge elavnemine toimus augusti lõpus ja septembris. Elamispindade turul pakkumiste arvu juurdekasvutempo kahanes, kuid ka tehingute arvud langesid märgatavalt. Elamispindade hinnad langesid eelmises kvartalis kuni 10 protsenti. Äripindade turul käis aktiivne arendus ja ehitus. Alustati mitme uue büroomaja rajamist.

Suvekuudel ja puhkuste ajal on loomulik, et inimesed ei leia aega tegeleda kinnisvaraga. Augusti lõpus ja septembris võis märgata ostuklientide aktiivsuse kasvu. Kaaluti erinevate pakkumiste vahel, palju sooviti kortereid vaatamas käia ning samuti kaubeldi aktiivselt hinna üle.

Kui II kvartalis algas korterite hinnalangus kesklinnas ning äärelinnas sellist tendentsi märgata polnud, siis III kvartalis langesid ka äärelinna hinnad kuni 10 protsenti. Võis märgata, et mõnevõrra vähem langesid väga heas seisukorras korterite hinnad, kuid remonti vajavate korterite hinnalangus oli suurem.

Uute korterite turul oli samuti seisak, kuna hinnad on kallid ning üle ostjate võimete. Ka mitmes uusarenduses langetati hindu, siiani on hinnalangused olnud umbes 10 protsenti. Hindu langetati projektides, kus esialgsel hinnakujundusel oli arvatavasti lähtutud edasisest turukasvust, mida aga ei tulnud ning mis asendus langusega. Hindade langetamine on seni müügiaktiivsusele väga hästi mõjunud.

Jätkuvalt oli ka III kvartalis väga aktiivne korterite üüriturg. Hinnatase ei ole kvartali jooksul oluliselt tõusnud, kuid huvi üürimise vastu oli suur. Üürida sooviti kortereid nii kesk- kui ka äärelinna. Kesklinna kahetoaliste korterite hinnatase loksus kvartali jooksul suhteliselt paika ning jäi vahemikku 7000-8000 krooni kuus. Ka sügisel ja talveperioodil on üüriturul oodata aktiivset tegutsemist. Arvestades Tallinna korterite müügituru olukorda, eelistavad paljud kõigepealt korteri üürida ning mõnda aega jälgida, kuhu kinnisvaraturg liigub. Hinnad tõusevad poolaastaga ilmselt u 10 protsenti.

Ka eelmisel kvartalil oli võimalik uue lepingu sõlmimisel üürihinda tõsta korteritel, mille üürileping on sõlmitud aasta või rohkem tagasi. Eramajade ja kruntide turg oli sarnaselt korterite turule III kvartalil suhteliselt soikus. Huvi uute eramute, ridaelamute ja paarismajade vastu oli vähene. Hinnad on langenud u 10-15 protsenti. Kruntide ost-müük oli samuti väga piiratud.

Huvilisi oli vähe ning kui asukoht on väga madalalt hinnatud, ei taga müüki ka hinna langetamine. Kruntide hinnad Tallinna lähipiirkondades langesid eelmises kvartalis keskmiselt 10-20 protsenti.

Kvaliteetsete büroo- ja kaubanduspindade turul on praegu veel valitsemas olukord, kus nõudlus ületab pakkumise. Alustatud on aga mitmete uute büroomajade ehitamist ning planeerimist.

Ainuüksi Mustamäe ja Kristiine linnaossa on kerkimas seitse uut büroomaja, Ülemiste Citys on pakkumises neli uut büroomaja. Ka kesklinna Pärnu maanteele on kerkimas kaks uut büroomaja. Kogumaht, mis Tallinna büroopindade turule 2007. ja 2008. aasta jooksul lisandub, on veidi üle 100 000 m2, kuid praeguseks juba on sellest mahust vähemalt pool eellepingute või broneeringutega kaetud. Siiski tuleb tõdeda, et mõneks ajaks on büroopindade vajadus Tallinna turul kaetud ning oodata on, et vakantsid normaliseeruvad kuni viie protsendi juures.

A- kvaliteediklassi büroopindade hinnad kesklinnas on vahemikus 170-260 kr/m2.

Äärelinna uutes büroodes ulatuvad hinnad 190 kr/m2 kuus. Vaatamata majanduskasvu aeglustumisele, on Tallinnasse jätkuvalt vaja uusi büroopindu, kuna mitmed vanemad bürood ei vasta enam nõuetele. Seega võib ka järgnevatel aastatel oodata uusi büroomajade arendusprojekte.

Kaubanduspindade turul on jätkuvalt valitsevad kaubanduskeskused. Rocca al Mare kaubanduskeskuse laienduse ehitamine käib hoogsalt ning esimese etapi valmimist on oodata 2008. aasta kevadel. 2007. aasta lõpus avatakse uus kaubandustänav Rotermanni kvartalis.

Kaubanduspindade hinnad keskustes on vahemikus 400-700 kr/m2.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing