EL tahab lihtsustada välismaise oskustööjõu importi

Sirje Rank 24. oktoober 2007, 00:00

USA "rohelise kaardi" eeskujul tahab EL kasutusele võtta nn sinise kaardi, mis lihtsustab liitu saabuvate kõrgelt kvalifitseeritud spetsialistide töö- ja elamislubade saamist. Praegu on igas liikmesriigis erinevad nõuded ja protseduurid, kava järgi hakkaksid kehtima ühtlustatud reeglid.

Teine ettepanek on anda kõrgelt kvalifitseeritud võõrtööjõule kohaliku tööjõuga võrdsed õigused. "Tahame, et Euroopa oleks sama atraktiivne kui tänased peamised sihtriigid Austraalia, Kanada ja USA," ütles ELi siseasjade volinik Franco Frattini. "Kui see ei õnnestu, jääb Euroopa ka edaspidi vastu võtma peamiselt madala või keskmise haridusega sisserändajaid."

Kõrgharidust nõudvates majandussektorites on töökohtade aastane juurdekasv ELis 3 protsenti (muudes sektorites 1 protsent). Samas on ELis kõrgelt kvalifitseeritud võõrtööjõu osakaal kõigest 1,72 protsenti, võrreldes 9,9 protsendiga Austraalias, 7,3 protsendiga Kanadas ja 3,2 protsendiga USAs. Põhjuseks 27 riigi erinevad immigratsioonireeglid ja piirangud võõrtööjõu liikumisele ühest liikmesriigist teise.

Euroopa Komisjoni juht José Manuel Barroso rõhutas eile samas, et sinine kaart ei ole blankoveksel. Ka kvalifitseeritud tööjõu sisserännet dikteerib eelkõige nõudlus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:07
Otsi:

Ava täpsem otsing