Merrill Lynch sai rekordilise kahjumi

Virge Lahe 26. oktoober 2007, 00:00

"Põhiline, mis me valesti tegime, oli see, et panustasime liialt rämps-kinnisvaralaenudesse," ütles kommentaariks Merrill Lynchi juht Stan O'Neal analüütikute tõstatatud kriitilise küsimuse peale tema riskide juhtimisest ja strateegia valikust, kirjutas Financial Times. "Vigu tehtigi hüpoteegi turvalisust ebapiisavalt arvestades ja riskide juhtimises," nentis O'Neal.

Merrill Lynchi kandis kolmandas kvartalis kahjumisse 7,9 mld dollari väärtuses halbu laene. See on suurim seni pankade avaldatud kahjumitest sellest ajast alates, kui USA rämpskinnisvaralaenudest tingitud finantsturu segadus alguse sai. Investeerimispank oli sunnitud algselt prognoositud 4,5 mld dollarilist kahjumit 3,4 mld dollari võrra suurendama.

"Merrill oli esimene, kes nii suures mahus pidi kõrge reitinguga võlakirjadest tekkinud kahjud maha kirjutama. See näitab, et ka teistel pankadel võib olla mõni luukere kapis seismas," märkis LHV juhtivanalüütik Oliver Ait.

Ait nentis, et teda üllatas pigem mahakirjutamiste struktuur. Ta selgitas, et tulemustest tuli välja, et pea 30 protsenti AAA-reitinguga võlakirjade väärtusest kirjutati maha ning firma prognoosis tulevikus nende väärtuse tõenäolist langemist.

"Tuleviku kasvuprognoosid on kehvad, hinnatase ei ole odav ning riskid kõrged - antud sektori aktsiatest soovitaksin küll kaarega eemale hoida ning usun, et pigem on tegu väärtuslõksuga investori jaoks," oli Aida hinnang ja soovitus pangandussektori aktsiate kohta.

Ait näeb suure probleemina seda, et pankade kasvule ei ole asendust, mida hüpoteeklaenudega seotud tooted neile varem pakkusid.

31. oktoobril seisab USA keskpank Föderaalreserv silmitsi intressimäära muutmise või muutmata jätmisega. Merrilli tulemused panid taaskord muretsema, milline mastaap ja millised tagajärjed võivad veel üldisel krediidikriisil olla ning millist mõju võib see kõik avaldada USA majandusele, vahendas majandusportaal finanztreff.de.

Spekuleeritakse järjekordse intressimäära langetamisega, mis võib Aida sõnul lühiajaliselt turule tuge pakkuda, kuid ei ole iseenesest põhjus ostmiseks. "Probleemid on suured ning, nagu öeldud, hinnatasemed ning risk kõrge," rääkis ta.

Samuti valmistasid taaskord pettumust kinnisvaraturu andmed. Ameerika kinnisvaramaaklerite ühendus teatas septembris 8protsendilisest ühepereelamute müügi pidurdumisest, mis on rekordiliselt madal tase. Langesid ka majade hinnad.

"Märke kinnisvaraturu stabiliseerumisest ei ole," möönis Helaba (Hessen-Thuringen Landesbanki) võlakirjaanalüütik Ulrich Wortberg.

Aida hinnangul saab praeguste tulemuste ja kasvuprognooside taustal investor USA turult aktsiaid ostes endale kuhjaga riski ning väga väikese potentsiaali selle riski eest ka tasustatud saada.

"Pigem näen USA aktsiaturgudel suuremat võimalust languseks kui tõusuks. Viimase aja suur volatiilsus näitab, et hirm on taas turule tulemas," rääkis Ait. "Soovitan pigem investoril valida oma portfelli tugeva kaubamärgi, stabiilse ja kompetentse juhtkonnaga ning hajutatud käibega firmasid, mis keerulises majanduskeskkonnas paremini toime tulevad, näiteks Altria aktsiaid," ütles juhtivanalüütik.

Samas uskus Ait, et Eesti suurpangad sellise riski all, nagu USA omad on, ei ole. Tema arvates on Eesti ja USA tarbijad päris erinevad. Aida kinnitusel ei ole eestlane nii ülelaenanud kui ameeriklane, eestlaste säästud on suuremad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing