22. november 2007 kell 22:00

Pilte Eesti kunstnike rännakutest

"Aastatega on mul kujunenud kohustus Eesti kunsti laiemalt tutvustada, kunst peab saama meie riigi oluliseks visiitkaardiks," kõneleb Liviko nõukogu esimees Enn Kunila. Tema veendumusele andis tugeva algimpulsi uue aastatuhande alguses Pariisis toimunud Lennart Mere patroneeritud väljapanek "Eesti maalikunst XX sajandil", mille kollektsioonis oli Kunila kogust kolm pilti.

Kõnesoleva näituse idee pärineb noorelt kunstiteadlaselt Liis Pählapuult, kes pärast Kunila kollektsiooniga tutvumist pani ette koostada läbilõige Eesti kunsti ajaloost rännakutel tehtud või vähemalt rännakutel alguse saanud teoste kaudu. Ettepanek meeldis Kunilale, samuti Pählapuu pakutud näituse pealkiri "Igatsus ja kohalejõudmine".

"Suurem osa teoseid kirjeldab Eesti kunsti õnnelikku aega, kus ootused olid väga kõrged ja valitses tohutu entusiasm. Käidi maailmas õppimas, inspiratsiooni otsimas, püüeldi valguse poole, kujundati oma kunstnikuteed ja tuldi tagasi oluliselt laiema silmaringiga," kommenteerib kunstikogu omanik.

Elamuslikud on Konrad Mäe maalid, eriti "Saaremaa maastik" ja "Mererand Saaremaal", Amandus Adamsoni värvirõõmus Itaalia-teemaline "Maastik sillaga", Ants Laikmaa "Vaade Caprilt" jt. Tegelikult vääriksid kõik sellel näitusel eksponeeritud teosed esiletõstmist. Näiteks köidab Lepo Mikko lummalt südasuvist päeva kujutav "Mees ja naine hobuvankri ees" või ka Ado Vabbe virtuooslik teos "Sõjapõgenikud" või Johannes Võerahansu sugestiivne pilt "Põud".

"Igatsuse ja kohalejõudmise" esmaesitlus toimus oktoobrikuus Hiiumaa muuseumis. Loodetavasti rändavad rännakutelt impulsi saanud teosed Hausist ka mujale, näiteks Tartusse. Aga need, kes nüüd ei jõua Tallinna näitust vaatama, võivad sellest aimu saada Eero Epneri toimetatud raamatus "Igatsus ja kohalejõudmine".

Lisaks välisreise ja kodumaa motiive kujutavate kunstiteoste reproduktsioonidele on albumis avaldatud Liis Pählapuu kunstnikke tutvustavad tekstid, Ingrid Saha ja Hasso Krulli esseed, fotod kunstnikest ning kirjakatked. Tegemist on väärika ja väga huvitava kunstiraamatuga.

Autor: Tiina Kolk

Hetkel kuum