15. jaanuar 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Mürgisegajad või meisterkokad?

Nüri järjekindlusega avatakse aeg-ajalt piimatöötlejate Pandora laegas - toodete taimerasvasisalduse teema. Seda käsitletakse lihtsustatult: taimerasv halb, loomne hea. Artikleis kipub domineerima süüdistusstiil - kelle kohukesed on kahjulikud, kelle jäätis pole täisväärtuslik, tootjate eesmärk on mürgitada inimesi jm.

On absurdne arvata, et meeletu kiirusega arenevas maailmas, kus iga päev toob kaasa üha uued katsetustulemused, tehnoloogia- ja kvaliteediimed, peaks toiduainetööstus tegelema vastupidise protsessiga ja oma toodangut saboteerima, selle kvaliteeti meelega halvendama või tahtlikult halba toodet tegema.

Toiduainetööstuse järelevalve on nii tugev, et pole võimalik, et toidu sisse satuksid ohtlikud komponendid või pakendile märgitaks koostisained, mida tootes pole, või jäetakse märkimata ained, mis koostises on.

Eestis on toiduainete tootmine tervishoiuäri - alates tootmise sanitaarnõuetest, lõpetades toodete tervislikkusega. Pole võimalik toota saasta, ilma et sellele järgneks trahv, karistus või pankrot. Vaid aeg-ajalt võib leida väiketootjaid, kes hinnavõidu saavutamiseks võivad kasutada odavamat tooret. Kuid suurte tootjate puhul, kus kvaliteedi-, hügieeni- ja sanitaarnõuded on argitõik, on selline käitumine välistatud.

Jäätisi valmistatakse nii taimerasva kui loomse ehk piimarasva baasil. Taimerasva leiab 90% jäätiste koostises kogu maailmas. Balbiino kasutab tooteis fraktsioneeritud (rasv eraldatakse eri sulamistemperatuuride järgi ja filtreeritakse) rasva. Aga loomsedki rasvad võivad sisaldada transrasvhappeid, seega soovitan inimestel jälgida pakendilt toote koostist.

Balbiino lasi Tervisliku Piima Biotehnoloogiate Arenduskeskusel määrata taimse rasva baasil valmistatud toodete transrasvhapete sisalduse. Nagu oli ette teada, võib Balbiino taimerasvajäätisi nimetada julgelt transrasvhapete vabadeks, need on valmistatud puhtast, kvaliteetsest toormest ega ohusta kellegi tervist. Olukorras, kus piimarasva hind tõuseb pidevalt (piimaliitri kokkuostuhind on tõusnud 4,50 kroonile), võib vandenõuteoreetikuil tekkida tunne, et jäätisetootjad üritavad kõikjalt kulusid kärpida. Muidugi püüavad firmad tootmist tõhustada, kuid kindlasti mitte toodete kvaliteedi ja tarbijate tervise hinnaga. Kindlate reeglitega, karmilt kontrollitud tööstustes, mis tahavad müüa tooteid pikka aega, pole selline asi võimalik.

Autor: Riho Niils

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt