Väinu Rozental • 27. veebruar 2008
Jaga lugu:

Jagab end kahe riigi vahel

"Võtan mõlemast riigist parima, mis võtta annab," muigab Pähn jutuajamise alustuseks.

Kohtun Eesti kodaniku Pähniga igati sümboolses kohas - Võrumaal Varstu vallas Krabi-Korneti vastavatud teel, Eesti Vabariigi 104. piiritulba juures.

Kuni Schengeni viisaruumi kehtestumiseni mullu detsembris oli see tee sügava kraaviga läbi tõmmatud ja kindlustatud betoonpostidega, et jumala eest siit ükski sõiduk üle ei pääseks. Jalgsi, mis seal pattu salata, hüpati kraavist aeg-ajalt ikka üle. Ametlik piiriületuspunkt asus viieteistkümne kilomeetri kaugusel Muratis.

"Mulle tähendab taasavatud tee nüüd näiteks poole lühemat sõitu Rõugesse emale külla," näeb Pähn ühisest viisaruumist otsest kasu.

Pähna vanavanemate talu asub Eesti piirist teed mööda kuue kilomeetri kaugusel ja linnulennult vaid 0,6 kilomeetri kaugusel Lätis Korneti külas.

Kui seni oli Mucenieki (eesti keeles Püttsepa) talu põhitegevus kitsede kasvatamine ja kitsepiima ning -juustu tootmine, siis edaspidi tahab Pähn keskenduda taluturismile ja lammaste kasvatamisele.

Lisaks mahetalu pidamisele on Pähn ametis Ape lähedal tegutsevas palkmaju tootvas SIAs Brant, kus ta valmistab laastukatuseid ning aitab palkmaju müüa ka Eestisse.

"Tööandja Lätis tagab mulle tervisekindlustuse," räägib Pähn ja lisab, et Eestis peab ta aga töötama seetõttu, et saada tulevikus vanaduspensioni.

Tema senine mänedžeritöö ühes Eesti väikeses ehitusfirmas on lõppenud ja uus töösuhe algab märtsis ASis G4S Eesti, kus ta asub tööle turvatöötajana Valgamaal.

Kuigi Pähn on läti keele soravalt selgeks õppinud, eelistab ta teha juriidilisi toiminguid Eestis. "Eestis on tunduvalt vähem bürokraatiat ja maksusüsteem on inimsõbralikum," toob Pähn põhierinevused välja.

"Kui ma 1990. aastate alguses hakkasin vanavanemate talu tagastamise pabereid ajama, ei osanud ma läti keelt ja seega olen kogenud, mida tähendab võõra inimesena võõras keskkonnas elada."

Pähni televiisor edastab Zoom Tv-d ja internet tuleb talle koju läbi Kõu-paketi. "Minu netiühendus on tunduvalt kiirem kui Veclaicene vallavalitsuses, mis on Lattelekomi klient," lausub Pähn ja lisab, et mobiilinumbreid on tal kaks - nii on riigiti siiski lihtsam.

Krabi-Korneti tee taasavamine on elavdanud elanike suhtlust. Lisaks sellele, et lätlastel tasub pärast aastavahetuse olulist hinnatõusu tulla Eestisse mitmete toidukaupade järele, organiseeris Krabi külaselts hiljuti ühisürituse Korneti elanikega.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas