2. märts 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Valamu on köögi süda

"Köögist teebki köögi just valamu," ütleb Astracasti köögivalamuid Eestisse toova firma Sancasti juhatuse liige Rein Krüner, kelle sõnul on õige valamu krooniks igale köögile. "Köögivalamu on pidevalt nähtav ning peab seetõttu köögiga sobima, olema ilus ja samas funktsionaalne," rõhutab maailma suurima köögivalamute tootja Franke Eesti esinduse turundusjuht Vello Raamat.

Et just enda kööki sobiv valamu leida, tuleb kõigepealt läbi mõelda, milline tuleb köök: selle stiil, värvid, mööbel, köögimasinad, töötasapinnad. Alles siis tekib selge ettekujutus, milline valamu võiks selle kõige juurde sobida.

"Kui köögis on modernne mööbel, roostevaba pinnaga köögimasinad, kappidel näiteks veel kroomitud käepidemed, siis võiks sobida roostevaba valamu," pakub Rein Krüner. "Samas puhtalt Inglise stiilis kööki soovitaks hoopis keraamilist valamut." Väga populaarsed on Eesti turul ka komposiitvalamud, mida teatakse peamiselt kivi- või graniitvalamutena.

Loomulikult mängib valiku tegemisel rolli valamu hind. Kui roostevaba köögivalamu saab kätte vähem kui tuhande krooniga, siis graniitvalamu eest tuleb välja käia juba mõned tuhanded, keraamilised valamud tehakse käsitööna ja need on veel kallimad.

Roostevabade valamute hind sõltub otseselt terase hinnast, mistõttu on kvaliteetsed roostevabad valamud oma hinnatasemega komposiitvalamutele järele jõudmas.

"Soovitan kindlasti valamut, mille teraseklass on 18/10 (kroom + nikkel)," rõhutab Krüner. "Lisaks tuleb roostevaba valamu puhul vaadata, et selle sisemised nurgad oleksid ümarad, sest teravaid nurki on raske puhastada ja valamu muutub kiirelt koledaks."

Vello Raamat ütleb, et viimastel aastatel on märgata eelkõige graniitvalamute (graniit + akrüül) eelistamist. Valik on lai nii mudelite kui ka värvide osas. "Köögivalamu ei pea olema lihtsalt loputuskeskus, pigem võiks see olla toidu ettevalmistamise keskus," pakub Raamat. "Selleks on valamutega võimalik kaasa osta funktsionaalseid lisasid, näiteks nõrutuskausi, kuid Eesti tarbija pole nende eeliseid veel enda jaoks avastanud."

Keraamiline valamu on meie kaubandusvõrgus alles kanda kinnitamas. Need käsitsi vormitud valamud on kallima hinnatasemega kui konkurendid, kuid sobivad ideaalselt Inglise ja talustiilis köökidesse.

Köögivalamud on sarnaselt mööbli ja tehnikaga trendidest mõjutatavad. Vello Raamatu sõnul eelistavad kliendid praegu lihtsate joontega nelinurkseid või ümmargusi valamuid.

Rein Krüner seevastu arvab, et modernsete kandiliste valamute aeg hakkab vaikselt ümber saama, rohkem ostetakse ümarat ja klassikalist stiili valamuid, samuti uusantiiki.

Graniitvalamute värvi ja toonivalik on väga lai. "Millegipärast eelistab eestlane kas musta, tumehalli või beeži komposiitvalamut," väidab Krüner. "Samas kui lätlased ei osta endale mingil juhul musta värvi valamut, nemad eelistavad millegipärast helepruuni või valget."

"Porsche Design on jõudnud ka valamumaailma, Franke Mythose seeria valamut iseloomustab vaoshoitud minimalistlik stiil sinna juurde kuuluvate lisade peadpööritava funktsionaalsusega," toob Raamat näite.

Köögivalamu pika eluea tagab korralik hooldus: valamu tuleb hoida puhtana, selles ei tohi lasta kuivada toidujääkidel ega veepritsmetel. Puhastamiseks mingeid eriaineid pole vaja, kuid tasub meeles pidada, et roostevabale valamule kipub usin kraapimine jälgi jätma.

Võrreldes omavahel roostevabu, graniidist ja keraamilisi valamuid, võib öelda, et kõige pikem eluiga on graniitvalamutel. Kui inimene pole eriti muutustealdis, tasub panustada graniitvalamusse, mis paarkümmend aastat ausalt teenib.

Roostevabad ja keraamilised valamud on lühemaealised. Võib juhtuda, et juba viie aastaga on roostevaba valamu sellises seisus, et vajab väljavahetamist. Hästi hoitud ja kvaliteetsest materjalist valamu võib aga kümmekond aastat edukalt vastu pidada.

Nii roostevabade kui ka keraamiliste valamute puhul sõltub eluiga ka sellest, millal omanikule tundub, et valamu välimus enam kriitikat ei kannata.

Kui olete sobiva valamu leidnud, valige kohe ka segisti.

Segisti peab valamuga sobima nii disainilt, värvilt kui ka funktsionaalsuselt. "Suurem valamu vajab ka laiema tegevusraadiusega või dušivoolikuga segistit," paneb Vello Raamat klientidele südamele.

Köögivalamu koos segistiga on igapäevases kasutuses ning alati nähtaval. Seega tasub rahulikult mõelda, milline materjal, värv ja mudel konkreetsesse kööki kõige paremini sobib. Rahulolutunne oma ilusast ja praktilisest köögist on seda väärt.

Fotod: Sancast

Autor: Kätlin Kontor

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt