17. märts 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Tuulemast rikub surfilõbu

Kui kellelegi kõlab uudsena tuulelohesurfamise spordiala, siis lihtsustatult on tegemist kummiülikonnas mehe või naisega, kes surfilaua külge kinnitatuna langevarju meenutava lohe abil tuult püüdes mööda laineid libiseb. Needsamad harrastajad tunnevad nüüd, et tuuleenergeetikud, täpsemalt OÜ Nelja Energia on seadnud nende elu ohtu, sest on paigutanud tuulelohesurfajate meeliskohta, Hiiumaal asuvale Ristna põhjaneemele tuulemõõtmismasti. Mast ise polegi see, mille vastu häält tõsta, probleemiks on masti püsti hoidvad trossid, millesse lennates võivad surfarid end sodiks sõita.

"Eluohtlik on tuulemõõturi mast eelkõige seepärast, et lohesurfarite lohede pikad liinid võivad masti vaieritesse või masti enda ümber takerduda ning siis muutub surfilohe tohutu veojõud kontrollimatuks. See võib ka sõitja enda nende vaierite otsa vedada, teda sealjuures kõvasti vigastades," räägib ala harrastaja Jaano-Martin Ots.

Kolmeleheküljelises pöördumises uurivad paarkümmend erialaliitu, miks masti püstitades ei arvestatud asjatundjate palvete ja ettepanekutega, et populaarne surfamiskoht turvaliseks jääks.

Tuuleenergeetikud seevastu väidavad, et pole mingeid ettepanekuid saanud ning lisaks sellele, et mast on ajutine ja mõeldud mõõtma vaid kaks aastat, on see ka keskkonnateenistuse ja vallavalitsuse kooskõlastusega paigaldatud. Võta siis kinni, kummal on õigus.

"Oleme võtnud ühendust Eesti Lohesurfiliiduga, kellega üritame tekkinud tülis kompromissi saavutada ja eelkõige leida lahendusi ohutuse tagamiseks," märgib masti püstitanud firma juht Martin Kruus. "Ühe meetmena oleme valmis mõõteperioodi lühendama kahelt aastalt ühele ning paigaldama vajalikke hoiatusmärke turvalisuse suurendamiseks."

"On aga selge, et turvalisuse eest vastutab lohetaja eelkõige ise, hinnates potentsiaalseid riske enne sõitma minekut. Meie mõõtemast on ainult üks paljudest asjadest, millega peab arvestama. Sama ohtlikud on teised kaldal asuvad objektid, nagu kivid, puud, hooned, elektriliinid, pargitud autod ja tegelikult ka teised inimesed," lisab Kruus, kes loodab surfaritega ühise keele leida.

Autor: Gert D. Hankewitz

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt