27. märts 2008 • 4 min
Jaga lugu:

10 000 pilku Londonile ülevalt alla

Maailmas kõrguselt kolmas vaateratas on põnev atraktsioon nii päeval kui ka õhtul, kui linn on tuledes. Parimat linnavaadet saavad nautida kõrgust ja adrenaliini taluvad inimesed. Sõit klaasist kapslis kestab veidi alla poole tunni ning maksab umbes 400 krooni.

Lennufirma British Airways toetusel rajatud vaateratas on peaaegu 140 meetrit kõrge ning seisab uhkelt Thamesi jõe kaldal. Aastatuhande vahetusel avatud London Eye on saavutanud suure populaarsuse - aastas külastab seda üle 3,5 miljoni inimese.

Londoni sümbolid on ka Briti Muuseum, Rahvusgalerii, Tate Modern ja vahakujude muuseum. Linnast on kujunenud üks eestlaste lemmikkohti nädalavahetuse veetmiseks ja ostlemiseks. Euroopa Liidu suurim pealinn ja maailmajao tähtsamaid rahandus- ning kaubanduskeskusi on kuulus nii jalgpalli, teejoomise, punaste kahekordsete busside kui ka suure hulga kultuurimälestiste poolest.

Muuseume on seal üle 200, nii et iga külastaja leiab endale tegemist päris mitmeks nädalaks. Enne reisi on sestap hea teha plaan kohtadest, mida soovite kindlasti külastada, sest Londonis on palju ahvatlusi.

Tuntud kohtade külastamisel peab varuma aega ka järjekorras seismiseks, aga elamused on seda väärt. Terveks päevaks leidub unikaalseid eksponaate ajaloo ja kultuuri huvilistele Briti Muuseumis, kuhu sissepääs on tasuta. Samuti ei maksa midagi maaligaleriid Tate Britain ja Tate Modern. Enamik muuseume asub kesklinnas jalutuskäigu kaugusel.

Suurimas meelelahutuspiirkonnas Trafalgari väljakul asuv Rahvusgalerii koondab maailma kunstipärandit vahemikus 13.-19. sajand. Pensionieas jaapanlaste ja briti koolilaste kõrval külastavad seda aktiivselt ka noored, et tutvuda teiste seas Leonardo Da Vinci, Monet', Rubensi ja Van Dycki loominguga.

Westminster Abbey - Inglise kuningate kroonimiskirik, kuhu paljud neist on ka maetud - on osaliselt tasuline. Kiriku sarkofaagide ja hauamonumentide kollektsioon on samas uhkemaid maailmas.

Londonis tasub külastada ka üht kuulsaimat keskaegset kindlust ja vanglat - Towerit. See on olnud oma 900aastase ajaloo jooksul kardetud paik, mille iidsete müüride vahele sattusid peamiselt monarhi solvanud inimesed.

Tänapäeval on kindluse kuulsamad elanikud seitse ronka, kelle heaolu eest hoolitseb eraldi teenistuja. Kui need linnud peaksid Towerist lahkuma, variseb legendi järgi kuningriik kokku.

Kindluse territooriumil asub Juveeli maja, kus hoitakse ka maailma suurimat,

530karaadilist teemanti. Toweri sild, samuti üks Londoni sümboleid, on imeline arhitektuuriline ehitis.

Madame Tussaud' vahakujude muuseum on Londoni kalleimate turistimagnetite seas, ent tasub külastamist. Peale pildistamist tuntud inimeste kunstkloonidega saab seal külastada ka kino ja muid atraktsioone. Londonis lastega viibides on see lausa rangelt soovitatav koht!

Otse üle silla London Eye vaateratta juures asuvad Big Ben ja parlamendihoone. Pea 15 tonni kaaluva Big Beni tornikella lööke saab BBC vahendusel kuulda kogu maailmas.

Edasi soovitan võtta suuna Buckinghami paleesse, mida ümbritseb imeline park. Elisabeth II ja tema abikaasa prints Philipi, Edinburghi hertsogi isiklikud eluruumid asuvad palee põhjatiivas. Kuningliku perekonna teised liikmed elavad põhja- ja idakülje ülemisel korrusel.

Palees töötab 450 inimest, osa neist elab lossi teenijate tubades, mida on kokku 188. Kuninglike ja lihtsamast soost külaliste jaoks on lossis 52 magamistuba, vannitubasid on kokku 78 ja kontoriruume 92. Igal aastal osaleb palees korraldatud pidulikel vastuvõttudel üle 40 000 inimese. Laupäeviti toimub vahtkonna vahetus, mida tuleb vaatama tohutu rahvamass.

Bussiliiklus toimib Londonis küllaltki hästi. Linnas näeb kahte tüüpi punaseid liinibusse. Uuematesse saab siseneda vaid esiuksest. Oluliselt huvitavam on aga sõita vanemat tüüpi bussiga, kuigi neid jääb järjest vähemaks.

Sinna sõidukisse sisenetakse tagaosas asuvalt platvormilt. Uksi pole ja tänu sellele saab hüpata ka parajasti punase foori taga või lihtsalt liiklusummikus seisvasse bussi. Võimalusel tuleks suunduda kohe kitsast trepist üles teisele korrusele ja valida koht võimalikult esiakna juurde.

Londonis asub ka maailma vanim metroo, mis avati 1863. aastal. Suurlinn on jagatud kuude hinnatsooni ja pileteid müüaksegi tsooni järgi. Kesklinnas ringi liikumiseks piisab 1.-2. tsooni transpordikaardist, mida saab osta igast metroojaamast. Nii päeva- kui ka kuukaardid kehtivad ka bussides. Metroo on avatud kella viiest hommikul südaööni.

Londoni peamisteks ostukeskusteks on Oxford Street, Regent Street ja Knightsbridge, ühtlasi on need ka turistide meelispaigad. Lõputud liiklusummikud Oxford Streetil on sarnased inimmassidega kõnniteedel ning kauplusteski on rohkelt rahvast. Palju on alati inimesi ka Picadilly Circusel, kus kohtuvad viis suurt tänavat. Platsi keskel asub kreeka armastusjumalanna järgi nimetatud kuju Eros.

Hinnad pole enamikus Londoni poodides kallid ja igaühele leidub midagi. Eksklusiivseid tooteid saab lubada endale seitsmekorruselises Harrodsis, kus võib kuluda terve päev. Turistid tulevad sinna imetlema erineva arhitektuuriga ruume, mida kaunistab kõrgekvaliteediga kaup. Ainuüksi kaubamaja toiduosakond võtab enda alla seitse dekoreeritud saali.

Hea ülevaate kohalikust kultuurist annavad Londoni turud. Neid on igas suures linnaosas ning tähtsamatena tuleb nimetada Camdenit, Petticoati ja Old Spitalfieldsi. Camden pakub igal nädalavahetusel laia valikut antiigist rõivasteni, nii kasutatud kui ka uusi esemeid. Turule on soovitatav tulla kella kümne paiku.

Lisaks kõigele on London lihtsalt mõnus linn, kus jalutamist nautida ja arhitektuuri imetleda. Erilist elamust saab inglaste kombel niisama parkides maas istudes või lamades ning ajalehte lugedes, neid jagatakse tasuta igas peatuses.

Hommikul astuge läbi Starbucksi kohvikust, ostke maitsvat kohvi või jäätisekokteili ja suunduge mõnda ilusasse kohta päikest võtma. See on üks mõnusamaid Londoni-puhkuse hetki, kui muuseumitest ja vaatamisväärsustest isu saab täis.

Autor: Sandra Goudin

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt