Enn Tosso • 27. märts 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Lihtne tulumaks lendas ajalukku

Lumani hinnangul tagab parandatud tulumaksuseadus ettevõtjale maksusüsteemi stabiilsuse ja senise konkurentsivõime naabrite ees.

Teised eile küsitletud ärimehed tõdesid, et seadus on veel ni värske, et nad pole jõudnud ennast sellega kurssi viia ega oska seda ka kommenteerida.

Raamatupidamise ning maksukonsultatsioonidega tegeleva Anricorp ASi tegevjuht ning konsultant Jüri Kalda märkis, et tulumaksuseaduse muudatused toovad maksukonsultantidele tööd juurde, kuna tavaline inimene tulumaksuseaduse muudatusest enam aru ei saa.

"Ettevõtja elu läheb keerulisemaks, sest arvestus muutus keerulisemaks, mis nõuab ettevõtjalt ümberorienteerumist ning plaanide ringitegemist," märkis ta.

Kalda sõnul oleks võinud kirjutada uue seaduse, mitte teha paranduse parandusi, mis ajab asja väga keeruliseks. "Poliitiline mekk on asjal juures," märkis ta. Samas usub Kalda, et seadus jääb vähemalt mõneks aastaks kehtima, isegi kui see Brüsselis vaidlustatakse.

Ka Luman oli veendunud, et seadus püsib. "Loomulikult jääb see kehtima. Ma ei näe küll ühtegi vaidlustamise alust ega ka vaidlustajat. Ei oskagi arvata, kes see kahjukannataja oleks."

Maksumaksjate liidu juhatuse esimehe Lasse Lehise sõnul ei maksa jääda lootma, et Euroopa Kohus mõistab meie maksusüsteemi eripära. "Mis puudutab võimalikku kohtuasja Euroopa Kohtus, siis see on eelkõige Eesti riigi probleem, kuidas olla valmis nii positiivseks kui ka negatiivseks lahenduseks," ütles Lehis.

Peaminister Andrus Ansip on veendud, et tulumaksuseaduse muudatus vastab Euroopa regulatsioonidega. "See on hea seadus, mis natuke koormab riigieelarvet, kuna ettevõtte tulumaksu laekumine nihkub ajas edasi. Samas on see ettevõttele pikas plaanis hea, riigile lühikeses plaanis mitte nii hea, kuid kui ettevõtjal on hea, siis on ka riigieelarvel hea," sõnas Ansip eile valitsuse pressikonverentsil.

Rahanduskomisjoni esimehe Jürgen Ligi sõnul on uus tulumaksusüsteem investoritele atraktiivne ja põhimõttes stabiilne - kasumi mittejagamisel maksu pole. "Seaduse tuum on tulumaksu lahtisidumine dividendist," märkis Ligi.

Euroopa Komisjoni Eesti esinduse juhi Toivo Klaari sõnul on seadusemuudatust veel vara hinnata. "Kuna Eestil on veel aasta lõpuni aega äriühingute tulumaksuga maksustamise kord viia kooskõlla ELi ema- ja tütaräriühingute direktiiviga, on komisjoni jaoks praegu veel liiga vara seda otsust kommenteerida."

KPMG Baltics ASi maksuvaldkonna juhi Joel Zernaski sõnul koorib parandatud tulumaksuseadus lisanaha ettevõtjatelt, kes satuvad raskustesse või laienevad äriühenduste kaudu.

Üheks selgelt kahjulikuks põhimõtteks on Zernaski sõnul likvideerimisjaotiste maksustamine väljamakse tegija tasandil, mis võib ostetud tütarettevõtja likvideerimisel kaasa tuua ebaõiglase tulumaksukohustuse. "Õiglaseks lahenduseks olnuks siduda maksukohustus ka osaluse soetamismaksumusega, mitte üksnes sissemaksetega omakapitali," märkis ta.

Samuti tekitab Zernaski sõnul ebakindlust maksuhaldurile antud õigus lubada või keelata maksumaksjale avansiliste tulumaksu maksete vähendamist. "Paljude ettevõtjate majandustulemused on võrreldes lähiaastatega halvenenud, mistõttu maksaksid need ettevõtjad 2009. aastal ilmselt märgatavalt vähem dividende, kui üldse," ütles ta.

Kui maksuhaldur keeldub avansilisi tulumaksu makseid vähendamast, peab neid tasuma ka kahjumit teeniv ettevõtja. "Ehkki see ettevõtja saaks aasta kestel tasutud tulumaksu pärast deklaratsiooni esitamist tagasi, on häiritud tema kassavood ning hõivatud talle äritegevuse säilitamiseks vajalik raha," märkis Zernask.

See, et endiselt maksustatakse jaotatud kasumeid, mitte teenitud kasumeid, on Zernaski sõnul positiivne.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt