Tea Taruste, kaasautor • 1. aprill 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Messid muutuvad rahvusvahelisteks

Varasematel aastatel on mujalt tulnud firmade osakaal olnud 5-7 protsenti. Sel aastal on see tõusnud 10 protsendini. Messi 310 ettevõttest 35 tulevad kohale piiri tagant. Eesti Ehitab 2008 projektijuht Epp Sultsmanni sõnul on huvi Eesti ehitusturu vastu välismaal kasvanud ja see on tõusev trend. Eesti ehitusmessi on enamik Leedu ja Poola ettevõtetest leidnud messide edasimüüjate kaudu. Osalevad ka firmad Lätist, Saksamaalt, Soomest, Rootsist, Sloveeniast. Kõige kaugem eksponent on Hiinast.

Ligikaudu kümnendik osalejaist võtavad messist osa esimest korda, ent hulgaliselt on ka ettevõtteid, kes kohal vähemalt kümnendat korda, näiteks Espak, Isover (Saint Gobain Ehitustooted), Velux Eesti, Vesiterm, Est-stein (Monier), Devi Eesti ja BL Tehnika.

Epp Sultsmann kinnitab, et messiturul messil Eesti Ehitab suurt konkurentsi ei ole. Sügisel Tartus toimuv ehitusmess on suunatud rohkem Lõuna-Eesti turule ja väiksemates linnades toimuvad messid on lokaalse tähtsusega. "Mess Eesti Ehitab on aastatega kujunenud tuntud ärikeskkonnaks, millel osalemine on ühelt poolt vahetuks informatsiooni vahetamise paigaks, teiselt poolt aga uute ärisuhete loomise ja olemasolevate tugevdamise kohaks," räägib Sultsmann.

Ruumikitsikust on püütud lahendada välisekspositsiooni pinna suurendamisega. "Varasematel aastatel kippus ruumi nappima ja firmad pidid olema murul ning teinekord poriloiguski. Eelmise aasta sügisel sai valmis ligi 3000 m" uus asfaltkattega plats, mis parandab oluliselt välisekspositsiooni pinna kvaliteeti," selgitab projektijuht.

Messibuss, mis eelmisel aastal sõitis Olümpia hotelli ja messikeskuse vahet, sai kasutajatelt küll positiivset tagasisidet, kuid bussi kasutajate arv ei täitnud siiski eesmärki leevendada parkimisprobleemi messikeskuses ja Pirita teel. Sel aastal on korraldajad sõlminud lepingu Tallinna Lauluväljakuga messikülastajate autode parkimiseks nende territooriumile.

Mess Eesti Ehitab keskendub seminariprogrammis igal aastal mõnele aktuaalsele teemale. "Sel aastal käsitleme ehitus- ja kinnisvaraturu langusest tekkinud situatsiooni ja probleeme," selgitab Epp Sultsmann ja lisab, et mingil määral mõjutavad langustrendid ka messist osavõttu, sest kindlasti on firmasid, kes kärbivad oma turunduskulusid ja hakkavad võib-olla osalema üle aasta. "Samas väärtustatakse messil osalemist ka ettevõttele raskel ajal, on see ju võimalus uute kontaktide ja turgude leidmiseks, mis võib olla väljapääsuks keerulisest situatsioonist," lisab ta.

Messi raames toimub mitmeid uudseid üritusi. 2. aprillil korraldab Eesti Kaubandus-Tööstuskoda projekti

Eccop.Net raames esmakordselt ettevõtete kontaktkohtumised eesmärgiga arendada koostööd keskkonnatehnoloogia valdkonnas. Projekti põhirõhk on taastuval energial laiemalt ja teistel keskkonnasõbralikel tehnoloogiatel, sh energiasäästlikul ehitusel.

Eesti Maalrite Liidu eestvedamisel toimuvad lauluväljakul maalrite kutsemeistrivõistlused. 2.-4. aprillini teostavad kümme finalisti oma võistlustöid, mille valmimist on messikülastajatel võimalik jälgida.

Messi teisel päeval toimub koostöös Ehituskeskusega seminar ehitus- ja kinnisvaraturu langusest ja problemaatikast, mis tutvustavad nii tellijatele kui ka ehitajatele valikuvõimalusi muutuvas majanduses. 3. aprilli hommikupoolikul toimuva koolitusseminari esinejate hulgas on Merko Ehituse ASi esindaja, kes kõneleb ehitamise tulevikust ja teisenemisest, ning SEB juhatuse liige Riho Unt, kes tutvustab finantseerimistingimusi muutunud turul. RKASi arendusosakonna juhataja Hannes Kuhlbach vastab küsimusele, kas mull kinnisvaraturul on lõhkenud.

Eelmisel aastal asutatud AIT-Nord võtab messist Eesti Ehitab osa esimest korda. Me ootame, et turg meid tunnustaks, et inimesed näeksid meie tooted ära ja võiksid siis otsustada, keda usaldada. Mess annab ka infot meile kui uutele turul. Minu arvates on sagedus üks kord aastas täiesti paras. Märts on alati vaikne kuu ehituses. Paljud ootavadki messi toimumise ära ning otsustavad siis, mida osta.

Mis puudutab messil osalemise hinda, siis eks igaüks hindab tasuvust subjektiivselt. Messil osalemiseks tehtud kulutused võivad end ära tasuda ühe müügitehinguga, aga see võib võtta ka kolm kuud. Meie arust on messi stendi rentimishind kallis ning lasime kunstnikel projekteerida ja valmistada oma stendi, mida saab hiljem kasutada ka igal pool mujal. Kui messil käiakse ainult kliendisuhteid hoidmas, on osavõtutasu ikka kallivõitu.

Vesiterm on ehitusmessil osalenud juba algusaastatest. Osalemistasu ja saadav kasu on meie jaoks tasakaalus, ega me muidu osaleks. Eesmärk on ikka näidata ja tutvustada uusi tooteid ning tuletada partneritele-klientidele meelde, et me oleme olemas. Uute suhete loomise peal me väljas ei ole, ehk vaid siis, kui soovime kontakti väljastpoolt Eestit.

Messil käimine on päris kulukas ja seetõttu oleks päris sobilik, kui Eesti Ehitus toimuks üle aasta nagu soomlaste ehitusmess. Messi korraldajatel soovitaks asukohta muuta - praegused pinnad on ikka väga kitsad nii külastajatele kui ka eksponentidele. Aastaid on häirinud ka parkimisprobleemid ja kehv juurdepääs. Kui on midagi vaja juurde tuua ja transportida, kulub selleks pool päeva.

Autor: Tea Taruste

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt