Sõjakunst aitab hirme ületada

Kadrin Karner 04. aprill 2008, 00:00

Kui ma reede õhtupoolikul Arigato spordisaali uksest sisse tormasin, ei olnud mul tegelikult aimugi, mis mind ees ootab. Suures saalis seadis end valmis valgetes kimonodes väike, ent sõbralik seltskond. Pärast enda tutvustamist teatas treener, et vajan vööd nagu kõik teised, ning enne kui arugi sain olin spetsiaalse kimonovöö endale juba ümber saanud. Kohe toodi välja ka mõõgad, mida koos tupega vöö vahel hoitakse.

Trenn algas jaapani traditsioonile iseloomulike kummarduste ja kergete soojendusharjutustega. Seejärel näitas treener ette, kuidas mõõka tupest kätte saada. Esimesel korral see väga lihtne polnudki, sest tegemist väga pikkade mõõkadega.

Edasi järgnes löögiseeriate ettenäitamine, mida siis igaüks omal käel harjutamise eesmärgil järele tegi.

Ülesannete sooritamisel on oluline mitte jälgida pidevalt selle sooritamist ja mõõgatera. Viimast keeldu põhjendas treener sellega, et samurai ei või kunagi oma mõõka pikalt uudistama jääda, sest võitlusele mittehäälestatud samurai tapab vastane vaevata.

Treeningu lõpus jagati meid suhteliselt suure vahemaaga paaridesse, et teisele mõõgakunsti harjutades viga ei teeks. Seejärel sai kumbki paariline ühe varem läbi harjutatud löögiseeria, mida teineteisele silma vaadates ning järgmist liigutust ette aimata püüdes harjutada tuli.

Enim valmistas algajale ja minusugusele lühikesele inimesele raskust mõõga tuppe saamine. Selleks pidin end diagonaalselt imepikaks venitama. Kuigi higiseks trenn ei võtnud, andis mõõgakeerutamine järgmisel päeval käelihastes tunda.

Iaido ongi keskendumist ja oma keha valitsemist arendav trenn. Lisaks pakub trenn midagi ka neile, keda huvitavad teised kultuurid ning millegi nii iidse elushoidmine.

Iaido on osa sobudo mõõgavõitluskunstist. Vanadel aegadel nimetati seda battojutsu'ks, hiljem iaijutsu'ks ja tänapäeval iaido'ks. Treening õpetab mõõga kiiret väljatõmbamist ja täpset mõõgalööki. Kuigi treening üldiselt käis inglise keeles, nimetati iga mõõgaliigutust aga hoopis iidses jaapani keeles.

Samurai fundamentaalseid oskuseid arendav treening iaido õpetab ellujäämise kunsti treenides keskendumis- ja lõdvestumisvõimet ühel ajal. Samuti õpetab inimest ületama oma hirme ning on tugevalt meditatiivne. Iaido on sisemise ja välimise tasakaalu leidmise tee.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:27
    Otsi:

    Ava täpsem otsing