Mõistuse ja jõuga

Mari Hiiemäe 18. aprill 2008, 00:00

Päeval, kui satun näitusele, on suure saali parasjagu vallutanud umbes kümneaastaste jõmpsikate grupp, kes tunneb füüsikamaailma avastamisest ilmselget mõnu. Lapsed näpivad kõiki nuppe, mida vähegi näppida annab (ja mis on muide selleks just mõeldudki), pladistavad veega, sõeluvad liiva, väntavad, hüppavad.

Väljapanekus on vähe eksponaate, mis on mõeldud niisama vaatamiseks, ikka saab nendega midagi teha - kas hakkab nupule vajutades mõni tuluke vilkuma, keerleb propeller või juhtub midagi muud põnevat. Kõike võib uudistada ja käega katsuda.

Väljapanek vahetub Energiakeskuses sujuvalt. Kuigi olen tulnud spetsiaalselt uue ekspositsiooni pärast, on siin endiselt üleval vigurid ka varasematelt näitustelt. Nagu saali raudvara tervitab sisseastujaid Leonardo da Vinci visandite järgi valmistatud lendava laeva suur mudel.

Saali tagaossa paigutatud uued atraktsioonid on peamiselt seotud reaktsiooni, jõu ja kiirendusega.

Esimene päris värske objekt, mis silma hakkab, on aerusid liigutav jalgratas. Selle kett on küll hetkel maas ning aerud väntamise tulemusel käima ei hakka, kuid sellest pole midagi, eksponaate jagub keskuses veel palju.

Saab vajutada nii nuppe kui ka gaasipedaali, et oma reaktsioonikiirust testida, saab mängida valguspingpongi, saab käimislindil sammuda. Elevust tekitab ühistrenn robotiga, mis lahtiseletatult kujutab endast stepperiga ühendatud mannekeeni liikumapanemist vastavalt pedaalide sõtkumise kiirusele. Trossidega stepperi külge ühendatud robotsportlane teeb kuulekalt kõik liigutused samas tempos kaasa mis trenažööril pingutades minagi.

Robotiga käesurumine jääb esimese hooga katki, kuna ma ei suuda aru saada, kus on robotil see käsi, mida suruda tuleb. Appi tuleb giid, kes teatab, et kätt sellel masinal polegi, küll aga saab jõukatsumiseks suruda juuresolevat vänta.

Ka kaherattalise linnaliikuri Segway i2 käimasaamisel on giidist abi, kuna asi töötab efektiivselt vaid siis, kui see on sisse lülitatud ning külastaja ise seda teha ei saa. Möödaminnes lubab giid ka aerujalgratta keti ära parandada, nii et kokkuvõttes ei jää ma ilma millestki, mis uue näituse peaatraktsioonidena välja on pakutud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing