Aasta algus kruvis ehituse 6% kallimaks

Enn Tosso 22. aprill 2008, 00:00

Tööstus- ja laohooneid ehitava Terg E&M tegevjuht Lembit Moks usub, et statistikaameti esitatud ehitushinna 6protsendiline kasv tundub reaalne, sest kõik on ehituses kallimaks läinud.

Moks ütles aripaev.ee-le, et ainus, mis on jäänud samaks või isegi langenud, on ehitustööliste palk. Samas möönis ta, et tööliste palgad langesid elamuehituses. "Oleme oma tööliste palka hoidnud," ütles tööstusehitusega tegelev Moks.

Tema hinnangul jätkub ehitushindade tõus ka tänavu. "Mitte midagi odavamaks küll ei lähe," oli Moks kindel, viidates nafta, metalli ja muude toorainete hindadele.

Eesti Ehituseettevõtjate Liidu tegevjuht Indrek Peterson ehituse kallinemist märganud ei ole. "Ehitushinnad on stabiilsed, samuti pole palgatõusu. Riigihankeid tehakse isegi mitme aasta madalaima hinnaga," ütles Peterson.

Tema arvates mõjutas statistikat eelmise aasta alguses toimunud ehitushindade ja ehitustööliste palga tõus.

Ehitushinnaindeksit mõjutas tänavu esimeses kvartalis võrreldes nii mulluse neljanda kui ka esimese kvartaliga eelkõige tööjõu ja ehitusmasinate kallinemine.

Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeksi muutus oli tänavu esimeses kvartalis võrreldes eelmise aasta neljanda kvartaliga 1,4 protsenti ja võrreldes esimese kvartaliga 6,8 protsenti.

Ehitushinnaindeksi arvutamisel kaasatakse neli ehitiste gruppi: eramud, korruselamud, tööstus- ja ametihooned. Remondi- ja rekonstrueerimistööde hinnaindeks vaatleb all ametihooneid. Ehitushinnaindeks väljendab ehitustegevuse maksumuse muutust ehitusplatsi otsekuludes.

Otsekuludes arvestatavad ressursid omakorda jaotatakse kolmeks: tööjõud, ehitusmasinad ja -materjal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:29

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing