Väikeinvestorid, ettevaatust! Te kauplete Tallinna börsil

Virge Lahe 22. aprill 2008, 00:00

Likviidsuse puudumise probleem seisneb selles, et väheste tehingu tegijate tõttu võib aktsiate ostu- ja müügihinna vahe kujuneda väga suureks. Üks order võib hinna üsna jõuliselt paigast ära liigutada. Hea hinna saamiseks võib madala likviidsuse tingimustes kuluda tehinguks päevi.

Tänavu 22. jaanuaril pani vahetult enne börsipäeva avamist Norma maksukonsultandist väikeaktsionär (kes palus anonüümsust, kartes, et juhtum rikub tööalaselt ta mainet) müüki 2500 aktsiat, mille tulemusena kaotas ta pea 10 000 krooni, kuigi oleks võinud need hoopis võita.

"See oli turuhind, millega müüki panin," vastas endine Norma aktsionär küsimusele, kas pani aktsiad müüki turu- või limiithinnaga. "Mis on limiithind? Ma ei tea sellest midagi. Ma teen alati tehinguid turuhinnaga," põhjendas ta müügiotsust sellega, et tal oli vaja saada kiiresti raha ja seega ei olnud tal valikut.

Tagantjärele tunnistas investor, et ta tõmbles. "See oli absoluutselt rumal tegu. Ma ei tea, miks ma seda tegin. See oli emotsioon - naiselik tegu," kahetses ta.

"Enamik interneti kaudu sisestatud ordereid jõuab turule täpselt nii, nagu nad kliendi poolt antud on," kinnitas Hansapanga maakler Raido Lillemets. Suured anomaaliad võivad tema sõnul olla tingitud sellest, et näiteks üks investor paneb aktsia müüki turuhinnaga ja kas või sekund hiljem sisestab keegi ostuorderi samuti turuhinnaga.

"Sel juhul täidetakse müük enne ära ja aktsia hind võib kukkuda näiteks võrdluslimiiti. Sekund hiljem sisestatud ostuorder muudab aga hinna täiesti vastupidiseks," selgitas ta. "Investor võiks siiski pigem kasutada limiitorderit kui turuorderit."

Lillemets lisas, et kindlasti tuleks jälgida turu sügavust: kas üldse turul on keegi ostmas-müümas nii palju, kui investor müüa-osta soovib. Seda maksab eriti jälgida ebalikviidsemate aktsiate puhul, nagu Saku Õlletehas, Viisnurk, Trigon PD. "Klient peaks ikka enne tehingukorralduse esitamist vaatama, mis seis turul on, mitte huupi ordereid sisestama."

Aktsiate müügi- ja ostuhinna suur noteeringute vahe tuleneb Lillemetsa sõnul peamiselt huvipuudusest mõne aktsia vastu. "Reeglina "hiilgavad" laia spread'iga sellised aktsiad, millega kauplevad peamiselt kohalikud väikeinvestorid. Jälle võiks näiteks tuua Saku, Viisnurga, Trigoni," kõneles ta.

"Võrreldes aastatagusega on likviidsus turul tõesti väiksem," nentis Tallinna börsi juht Andrus Alber. "Kuid meenutame, et 2007. aasta kevadtalve mõjutas oluliselt 2006. aasta lõpu Olympicu IPO ja 2007. aprilli Ekspressi IPO. Sel aastal paraku IPOsid veel toimunud pole."

See periood võis muuta jaeinvestorid Alberi hinnangul hooletuks ning turule edastatakse palju turuhinnaga tehingukorraldusi, mis tähendab sisuliselt nõustumist igasuguse turul pakutava hinnaga.

Tallinna börsil leviva kasina likviidsuse tõttu õnnestus Äripäeval eelmisel kolmapäeval liigutada paigast nelja börsil noteeritud aktsia hinda ja suurendada turuväärtust kokku 260 miljoni krooni võrra.

Vähelikviidsete aktsiate piisab puhul praegu mikrotehingutest, et väärtpabereid lihtsalt 10% lõikes üles (ostu korral) või alla (müügi korral) suruda.

Ilmekalt tuli see meie jaoks välja kolmapäeval, kui Äripäev soetas endale vähem kui 5000 krooni eest positsioonid kuues börsifirmas, et vajadusel börsifirmade kevadistest aktsionäride üldkoosolekutest osa võtta. Ehkki kõik tehingud said tehtud poolteist tundi enne börsipäeva lõppu (12.30 paiku), jäid neli meie tehingut päeva viimasteks tehinguteks ning ühtlasi ka väärtpaberite sulgemishindadeks. Ilma Äripäeva abita poleks tol päeval nelja väärtpaberi hinnad muutunud.

Kõige markantsemaks kujunes Starmani aktsiate ost, mis tõstis selle hinda pea 15%. Kümne aktsia ostmine tõstis ettevõtte "turuväärtust" ligi 140 miljoni krooni võrra.

Samuti aitas Äripäev tõsta nii Eesti Ehituse (5,1%), Ekspress Grupi (+1,5%) kui ka Tallinna Vee (0,4%) aktsia hinda. Ostsime kolmapäeval näpuotsaga ka Arco Vara ja Olympic EG aktsiaid, kuid kuna neil aktsiatel veel likviidsust on, polnud meil au nende väärtpaberite sulgemishindade kujunemises kaasa mängida.

Loo lõpuks paneks investoritele südamele, et madala likviidsuse tingimustes tasub väikeaktsionäril tõsiselt kaaluda turuhinnaga orderi asemel limiithinnaga tehinguorderit.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:29

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing