Majaomanik näppu mullaseks tegema ei pea

Eneken Laanes 02. mai 2008, 00:00

"Linnades tellivad peaaegu kõik majaomanikud aednikuteenust, kes rohkem, kes vähem," kinnitab Marje Tammai OÜ Kroonihaldusest. "Pakun, et kolmveerand uute majade omanikest tellivad pärast maja ehitust täisteenuse, st pinnase planeerimisest kuni aia täieliku valmimiseni."

Aednikuteenuse tellimise on enda jaoks leidnud ka vanade majade ning suvekodude omanikud. "Ka vanade majade omanikud kasutavad üsna usinalt haljastusfirmade teenuseid, nagu niitmine, hekkide pügamine," täpsustab Tammai. "Tartu piirkonnas on aednikuteenust tellivaid majaomanikke suhteliselt vähe, ehk umbes 7%," sõnab aga OÜ Semele juhataja Maive Runtel.

Haljastusfirmade ampluaa on lai. Pakutakse kõiki teenuseid, mis teevad ühest ehitusjärgsest krundist kauni ja kõigile nauditava aia. Firmad pakuvad nii aedade projekteerimist, rajamist kui ka hooldust. Samuti haljastusalast konsultatsiooni ning haljastuse projektide ja eskiiside koostamist. "Meie firma pakub komplektlahendust, kujundusest kuni teostuseni: piirdeid, taimestust, muru, kiviktaimlaid, terrasse, lehtlaid, veesilmasid jm," loetleb OÜ Avi Haljastus projektijuht Liivo Turu.

Tööde hinnad sõltuvad alati mitmetest teguritest. "Kõige suurem hinna kõigutaja on olemasolev aluspinnas," räägib Tammai. Ka Turu kinnitab, et teenuse hinnad kujunevad vastavalt kliendi soovidele, esialgsele olukorrale ja töö mahtudele. Istutustööde hind sõltub istikute liigist ja suurusest. "Igale krundile-objektile lähenetakse individuaalselt," lisab Turu. Runteli sõnul on nende firma saavutanud hinna suhtes tavaliselt kliendiga kokkuleppe, hind oleneb nii kogusest, hooldusastmest kui ka asukohast. Konsultatsioonide ajal maksab klient vastavalt kokkuleppele tunnitasu.

Eestis on Tammai hinnangul umbes sadakond firmat, kes antud teenuseid pakuvad. Runtel arvab, et aednikuteenust pakuvad vähemalt pooled haljastufirmadest. "Eraomanikele pakuvad seda teenust põhiliselt väikefirmad või siis need suurfirmad, mis ongi just hooldusele spetsialiseerunud," sõnab Runtel.

Ka Turu kinnitab, et tegijaid on suhteliselt palju. "Pakuks 30-40 või isegi rohkem, kuid tõsiseid tegijaid on ilmselt 10 ringis." Tammai tõdeb, et kuigi igal kevadel tuleb selliseid firmasid juurde, on sügiseks paraku paljud neist kadunud.

"Meie firmas on inimesed läbinud koolitused ja on vastava eriala teadmistega," kinnitab Turu. Turu loodab, et ka teistel firmadel on samamoodi.

Ka Runtel on seisukohal, et kuigi töötajaid on ilmselt igasuguseid, siiski ainult loomuliku intelligentsiga hakkama ei saa.

"See töö eeldab minimaalset firmasisest koolitust, aga ka töökogemust," ütles Runtel.

Absoluutselt kõiki aias vajaminevaid töid on võimalik lasta teha teenusepakkujal.

Haljastuse rajamise alla käivad mullatööd, kasvumulla juurdevedu, muruseemne külv ja muru rajamine, siirdemuru ja muruvaiba paigaldus, puude, hekkide ja ilupõõsaste istutus, istutusalade rajamine ja taimede, püsi- ja suvelillede istutamine, veesilmade, aiatiikide, purskkaevude, basseinide, kujundatud looduslike ojade, märgade kivide, puhkenurkade, välikaminate, valgustuse jm rajamine, drenaaži, kastmis- ja vihmutussüsteemide rajamine.

Aedade ja piirete ehituse alla käivad puit-, metall-, sepis-, võrkpiirded, kiviaiad, (tugi)müürid, mänguväljakud. Samuti kivitööd, teede ja platside rajamine (betoonkivisillutiste rajamine, looduskivisillutiste rajamine, graniitkivide, paeplaatide ja immutatud puitplaatide paigaldus, puistematerjalidest (multš, sõelmed jm) teede rajamine ning tänava- ja äärekivide paigaldus.

Lisaks pakutakse haljastuse hooldust, nt muruhooldust: niitmine, trimmerdamine, kastmine, väetamine, rehitsemine, umbrohutõrje, õhutamine.

Samuti tehakse taimede ja istutusalade hooldust: hekkide hooldus ja pügamine, marjapõõsaste lõikamine, põõsaste vormi- ja noorenduslõikus, viljapuude lõikus, kastmine, lillepeenarde rohimine, väetamine.

Tellida saab ka dendrotöid: puude raiet, võsaraiet, okste lõikust. Kevadeti ja sügiseti on võimalik tellida heakorra- ja koristustöid: krundi korrastus, lehtede riisumine, peenarde korrastus, taimede katmine.

"Kevadeti on suur nõudlus viljapuude lõikuse järele, mida tellivad vägagi paljud eramajade omanikud," sõnab OÜ Semele juhataja Maive Runtel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:46
    Otsi:

    Ava täpsem otsing