Piret Reiljan • 13. mai 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Võlakirjamull

TR Majade võlakirju ostsid Sampo, Hansapanga ja SEB pensionifondid. Nüüd väidavad kaks esimest, et TR Majade võlakirjaemissiooni korraldanud SEB ei teinud midagi, et vältida võlakirjade tagatisvara mahamüümist.

TR Majade võlakirju paisati aasta eest müüki 150 miljoni krooni eest, kolme Eesti juhtiva panga teise samba pensionifondid investeerisid neisse 45 miljonit krooni oma klientide raha.

Nüüd räägivad fondijuhid, et on umbes poole investeeringu väärtusest juba maha kandnud ja peavad emissiooni korraldanud SEB juhtimisel kriisikoosolekuid.

"Tekkinud olukorras on süüdi teatud osapoolte karjuv ebaprofessionaalsus," sõnas Hansa Investeerimisfondide fondijuht Peeter Piho. Ta lisas, et praegu ei saa investorid võlakirjaemissiooni tagatiste väärtuse piisavas suuruses enam kindlad olla, sest tagatisvaraga on vahepeal tehtud kaheldavaid tehinguid.

TR Majadel oli raha vaja selleks, et osta Soome SOKilt välja Peugeot'de müümisega tegelev Kommest Auto. Emissiooni tagatiseks panditi osaühingu Margea Invest ja aktsiaseltsi Kommest Auto aktsiad.

Vahepeal on mõlema firma omanik Toomas Rüütmann maha müünud Margea Investi peamise vara - Rakvere külje alla kerkima pidanud Põhjakeskuse. Kommest Auto on suurtes võlgades ja eile viis üks võlausaldaja kohtusse pankrotihagi ettevõtte vastu.

Küsimusele, kas tagatisvaraga tehtud tehingute eest pidanuks vastutama emissiooni korraldanud SEB, vastas Hansapanga fondijuht Piho: "Hea tava eeldab, et tagatisagent ehk praegu SEB jälgib tehinguid, mida tagatisvaraga tehakse."

Ka Sampo fondide juht Aari Stalde on pahane oma SEB kolleegide peale. "Ma ei ole kindel emissiooni korraldaja konfliktipoliitika toimimise õiguspärasuses, arvestades tema erinevaid rolle ja ristunud toiminguid selles protsessis," ütles Stalde.

SEB on kõnealuses protsessis nii emissiooni korraldaja, Kommest Auto suurkreeditor, SEB Enskilda näol finantsnõustaja kui ka SEB Fondide näol investor.

"Investeeringu analüüs hindas projekti väljavaated heaks. Probleemseks muutus see projekt pigem juhtimisvigadest alguse saanud tegevuste ning operatsioonide tõttu, millele lõplikku õiguslikku hinnangut pole veel antud," rääkis Stalde.

SEB saatis rämpsuks osutunud võlakirjainvesteeringu kohta selgituseks napi e-kirja, milles seisis: "TR Majade võlakirjade väärtus moodustab SEB Konservatiivses Pensionifondis 0,14 ja SEB Progressiivses Pensionifondis 0,15 protsenti. Selle konkreetse investeeringu maksimaalne võimalik mõju jääb antud protsendi piiresse."

Investorite huve kaitsma pidava finantsinspektsiooni juht Raul Malmstein teatas samuti e-kirjas, et inspektsioon on olukorrast teadlik, kuid kuna investeerimisrisk on antud kanda osakuomanikule, ei ole pensionifondid investeerimisriski vastu kaitstud.

Minul puudub info selle kohta, et pank oleks seisnud võlausaldajate huvide eest. Pigem töötab pank võlausaldajate huvide vastu. SEB-l on tekkinud huvide konflikt - panga investeerimisdivisjon on ühelt poolt meie tehinguid nõustanud, usaldasime heauskselt kõik oma tehingud neile, kuid nüüd on aga selgunud, et panga pool töötab projektidele vastu.

Astusin SEB uksest sisse mitmesaja miljoniga ja väljusin sealt pärast nende mitu miljonit maksnud nõu tühjade kätega.

Samaaegselt nõustaja SEB Enskildaga oli tehingusse kaasatud SEB Eesti Ühispank (praegu SEB Pank), et refinantseerida olemasolevaid laene ja vahetada välja nõutavad garantiid Automobiles Peugeot'le (autode tootjafirma). SEB soovitas rahastada ostu-müügiprotsessi ASi Kommest Auto käibevahenditest ning kinnitas oma valmisolekut olemasolevate laenude refinantseerimiseks. Refinantseerimise osas planeeritud kokkulepet ei saavutatud, sest SEB taganes oma lubadusest samal päeval, kui sõlmiti ostu-müügitehing SOK ja OÜ TR Majad vahel.

Sellest tulenevalt oli vaja leida täiendavaid kaasinvestoreid. Läbirääkimised algasid OÜga NG Investeeringud, kuid tootjafirma ei kiitnud tehingut heaks. Praegu on mul laual kolme potentsiaalse investori pakkumised. Lisaks on nüüd pangal tekkinud uute võimalike investorite seas oma kindel soosik.

SEB kõik üksused tegutsevad autonoomselt ja kliendi huvidest lähtuvalt. Suurte finantsasutuste puhul on kõige olulisem tagada finantseerimisotsuste ning nõustamiste objektiivsus.

Selle eesmärgi täitmiseks on SEB erinevad üksused oma tegevuses eristatud nn Hiina müüriga, mille kohaselt on info liikumine erinevate SEB üksuste vahel piiratud.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt