Romet Kreek • 20. mai 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Bank of Georgiale jäi Gruusia kitsaks

Läinud nädalal teatas pank keskmise suurusega Valgevene panga ostust. Sihikul on juba järgmised turud. Võib-olla tasub taas kaaluda aktsia ostmist.

Võrreldes Gruusiaga on Valgevene pangandusturg suur ja seal puudub konkurents välismaiste pankadega. See oligi põhjus, miks ost ette võeti. Ning kasv on kiire, mullu kasvas Valgevene pankade varade maht 44 protsenti.

Panga eest makstud summa ei ole just suur. Kuid ega selle eest ka teab mis superkaupa saadud - pigem kohalolek, mille pealt hakata kasvama.

Olulist mõju see pangaost Gruusia panga tulemustele ei avalda, vähemalt praegu.

"Tõstime aktsia õiglast väärtust 2,3 protsenti seoses Valgevene panga ostuga," kirjutas Venemaa investeerimispanga Metropol vanemanalüütik Mark Jakovlevitš Rubenstein." Aktsia õiglaseks väärtuseks on nüüd 45,03 dollarit.

Lisaks sellele ostule teatas Bank of Georgia (BOG), et nad otsivad sisenemisvõimalusi naabermaade Armeenia ja Aserbaidžaani pangandusturule.

Bank of Georgia gruppi kuuluv Gruusia maaklerifirma Galt & Taggart Securities tegevdirektor George Paresishvili vastas Äripäeva pärimisele, et kumb on tõenäolisem, kas sealsete pankade ost või tegevuse alustamine nullist, et Bank of Georgia võib naaberriikides mitmeid variante kaaluda.

"Niipalju kui mina tean, siis hetkel mingit tehingut läheduses pole," vastas Paresishvili. "Armeenia turg on liiga väike ja aserid ei ole välismaiste pankade turuletulekust silmapaistvalt vaimustunud."

Renaissance Capitali analüütik David Nangle kirjutas lühianalüüsis, et BOGi otsus vaadata Armeenia ja Aserbaidžaani turu poole on kaalumisel.

"Laienemine teistesse endise Nõukogude Liidu riikidesse tõstab panga atraktiivsust," kirjutas Nangle. "Esimese kvartali tulemused ja pangaost Valgevenes võivad panna pangaaktsia tagasi investorite radariekraanile. Aktsia on olnud surve all pigem poliitilise riski kui panga enda tegevuse tõttu. Soovitame aktsiat osta, hinnasihiks on 40,50 dollarit."

Aktsia ongi juba hakanud kuristikust kerkima. Tasuks kaaluda Bank of Georgia aktsiasse investeerimist.

BOG on justkui võimendusega Gruusia majanduse käekäigu peale panustamine (majanduskasv oli seal mullu 12,4 protsenti), lisaks kohalolek Ukraina turul ja sisenemine Valgevene turule, kus muuseas on toimumas positiivne areng, näiteks kiire majanduskasv ja erastamine.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt