Euromäärus lööb segi keemiaturu

Tea Taruste 29. mai 2008, 00:00

"Ooohhh!" ohkas pikalt ja sügavalt keemiliste ainete impordiga tegeleva Ingle ASi juht Aare Leinberg telefonitorusse, kuulnud küsimust 1. juunil algava keemiliste ainete eelregistreerimise kohta.

"Võtsime spetsiaalselt tööle keemiku, kes hakkab REACHiga tegelema. Teoreetiliselt peaks meie firma registreerimiseks ca 55 miljonit krooni maksma. Kui kulukaks see kõik kokkuvõttes kujuneb, ei tea. Küsimusi on rohkem kui vastuseid," oli Leinberg nõutu.

"See on ikka paras bürokraatia," tõdes ka Viru Keemia Grupi tehnikadirektor Meelis Eldermann.

"Ekstra tööjõudu me palganud pole, aga tööd tuleb juurde kindlasti. Tegemist on standardiseerimisega ja ses mõttes on hea, et olukord muutub selgemaks," lisas ta. Viru Keemia Grupi tehnikadirektor ei osanud öelda, kui paljud ained registreerimist vajavad. "Selle aasta eelarves eraldi rida REACH-määruse täitmisega seoses pole, aga eelregistreerimine tuleb ära teha. Milline on mõju tulevikus, on ebaselge. Selge on, et ELi komisjonid jahvatavad aeglaselt, aga kindlalt."

"REACH lõhnab tugevalt konkurentsiseaduse vastaselt. Selleks, et kemikaali mõne konkurendiga koos registreerida ja soodustust saada, moodustatakse tootjatest või importijatest konsortsium. Kui jagatakse registreerimistasu, võidakse kokku leppida ka muus, näiteks hindades. Kasu ei tule siit mitte kellelegi. Hind tõuseb ja kogu selle rumaluse peab tarbija kinni maksma. REACH annab soodsa võimaluse kartellileppeid teha," oli Aare Leinberg kindel.

Eesti Keemiatööstuse Liidu juht Hallar Meybaum kinnitas, et ega nende liikmed ülearu õnnelikud ole. "Lisaks hoomamatutele kulutustele on REACHi eelregistreerimine vastuolus konkurentsiseadusega." Veelgi enam, Meybaumi sõnul on kemikaalide ohutusest saamas äri. "Pärast eelregistreerimist avatakse 2009. aasta jaanuaris registreeritud ainete andmebörs. Keegi on tea, palju andmed maksma hakkavad. Tõenäoliselt tekib andmebörse rohkem kui üks."

Peale andmetasude tuleb maksta registreerimistasud. Ühe aine tasumäär võib olla 50 000 eurot. Erineva suurusega ettevõtetel on küll erinevad tasumäärad ja registreeruda saab ka konkurentidega koos.

Euroopa suurtootjale, kes toodab kaht või kolme ainet, pole registreerimine üle jõu käiv. Teine lugu on pisikeste Eesti importijatega, kes toovad sisse 200-300 keemilist ainet.

"Eesti kapitalil põhinevatel firmadel läheb raskeks. Meie peame tegema kardinaalsed otsused, et vee peale jääda. Ka koondamised pole välistatud," ohkas Ingle ASi juht.

"Sel aastal peatasime investeeringud, et vaadata, mis toimuma hakkab. Võib-olla tuleb registreerimiseks laenu võtta," ütles Aare Leinberg.

Peale keemiliste ainete tootmise ja impordiga tegelevate ettevõtete mõjutab REACH ka allkasutajaid, kelle tooted sisaldavad keemilisi aineid või kasutatakse aineid tööstuslikult.

"Allkasutajad, näiteks värvide, liimide ja olmekeemia valmistajad, registreerima ei pea, ent neil tuleb anda informatsiooni kasutusalade kohta," selgitas Meybaum.

"Tekib oht, et kui nende tarnija ei registreeri, on see märk, et ta kavatseb tootmise lõpetada ning tuleb leida uus tarnija. See toob kaasa tublisti segadust."

ASi Orto tehnoloog Kersti Karu selgitas, et kuna AS Orto on väiketootja, kes ei tooda aineid, vaid kasutab neid oma toodangus, siis nemad REACHi raames mingeid andmeid ei esita.

"Kuna tegemist on pikaajalise protsessiga, mille käigus võib turul palju muutusi tulla, siis hoiame väiketootjana asjal silma peal ja reageerime vajadusel," sõnas Karu.

REACH-määrus on 800leheküljeline dokument, millest arusaamine keerukas.

Kemikaalide Teabekeskuse peaspetsialist Raili Moldov vastab küsimustele ja aitab asjast aru saada.

Kas ja missugust abi ettevõtted REACHi täitmiseks saavad?

Riiklik kasutajatugi annab tööstusele infot REACHiga sätestatud kohustuste ja täitmise kohta. Tekkivaid küsimusi saab esitada saidil www2.sm.ee/reach oleva vormi "Esita küsimus" kaudu.

Kogenud REACH-määruse alaste koolituste korraldaja on Balti Keskkonnafoorum.

Keda REACH eelkõige puudutab ja kas registreerimine on kohustuslik?

Üldise nõude alusel peavad tootjad ja importijad esitama registreerimistoimiku Euroopa kemikaaliametile ainete jaoks, mida toodetakse või imporditakse tonn või rohkem aastas.

Miks on eelregistreerimine keemiaettevõttele vajalik?

Eelregistreerides saavad ettevõtted jätkata faasiainete tootmist ja importimist mitme aasta jooksul kuni registreerimise tähtajani.

Juhul kui ettevõte seda järgneva 6 kuu jooksul ei tee, siis peale 1. detsembrit 2008 lasub ettevõttel kohustus aine(d) kohe registreerida. Kui pole andmeid, pole turgu!

Mida tuleb eelregistreerimiseks teha?

Eelregistreerida tuleb elektrooniliselt Euroopa Kemikaaliameti REACH-IT süsteemi kaudu. Enne aine eelregistreerimise alustamist tuleb luua sealsamas ettevõtte konto.

Eelregistreerimiseks peab esitama Euroopa Kemikaaliametile aine kohta üksnes üldteabe: registreerija nime ja kontaktandmed, aine nimetuse, registreerimise prognoositud tähtaja ning aine tootmise ja importimise koguse tonnides.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing