Euroopa Keskpank on valmis intresse tõstma

Sirje Rank 06. juuni 2008, 00:00

"Ma ei ütle, et see on kindel, kuid see on võimalik," lausus Trichet eile pressikonverentsil pärast panga nõukogu koosolekut, mis otsustas sedakorda euroala baasintressi veel muutmata 4% tasemele jätta. Trichet' sõnul pooldasid mõned nõukogu liikmed intressitõusu juba eile.

Võimalikku intressitõusu nimetas Trichet "väikeseks", mis tähendaks tõenäoliselt muutust 25 baaspunkti võrra.

Euro tugevnes Trichet' sõnade peale dollari suhtes 0,7%, 1,5453 dollari tasemele.

Trichet tunnistas, et inflatsioonisurve euroalal on kasvanud ning et 2% tasemest kõrgem inflatsioonitempo "jääb kestma pikemaks ajaks, kui algselt arvatud".

Keskpank on vastavalt tõstnud euroala inflatsiooniprognoosi tänavu 3,2-3,6%-le ja tuleval aastal 1,8-3%-le. Mais oli euroala inflatsioon 3,6%.

Inflatsioonisurve kasvu taga on kütuse ja toidu järsk kallinemine ning keskpanga peamine mure on, et hinnahüpe ei kanduks edasi palganõudmistesse ja ettevõtete hinnapoliitikasse. Eriti valvsalt jälgitakse teenuste sektorit.

"Oleme kõrgendatud tähelepanu seisundis," ütles Trichet, rõhutades, et panga peamine eesmärk on hoida inflatsiooniootused ankrus.

Trichet ei jaga arvamust, et pank peaks majanduskasvu ergutamiseks intresse langetama. Just ankrus inflatsioon on tema sõnul tegur, mis aitab positiivselt kaasa nii majanduse kasvule kui ka töökohtade loomisele.

Euroala majanduskasv on Trichet' sõnul jätkuvalt "tugeval alusel", ehkki esimese kvartali üle ootuste hea kasvutempo oli osaliselt tingitud ehitussektorit elavdanud tavatult soojast talvest.

Selle aasta SKP kasvu prognoosib pank euroalal 1,5-2,1%. Tööpuudus on viimase veerandsaja aasta madalaim ning nagu näitab rahapakkumise ja laenustatistika, ei ole laenukriisi mõjusid veel oluliselt tunda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:35
    Otsi:

    Ava täpsem otsing