Katre Pilvinski • 16. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

SMS-laenu andjad kisti päevavalgele

Majandusministeeriumi andmetel oli eile hommikuks laenutehingute, sealhulgas tarbijakrediidi, hüpoteeklaenude, faktooringute ja muude äritehingute finantseerimise teenuse tegevusalaga end majandustegegvuse registris arvele võtnud 34 ettevõtet.

Registreerimata SMS-laenuandjaid võib oodata kuni 500 000 kroonine rahatrahv.

"Kui SMS-laenuga tegelev ettevõtja (või mõni muu, kellel see kohustus on) end tähtajaks MTRis ei registreeri, siis on tegemist ebaseadusliku majandustegevusega. Järelevalvet peab tegema politsei," ütles majandusministeeriumi avalike suhete osakonna nõunik Gea Otsa.

Rahandusministeeriumi andmetel tegeleb Eestis ligikaudu 15 ettevõtet SMS-laenu andmisega.

SMS Money.ee-d haldava Placet Group OÜ juht Aleksandr Kostin ütles, et ettevõtte kandmine majandustegevuse registrisse muutis asjaajamise keerulisemaks, kuna sunnib nüüd esmakordseid kliente lepingu sõlmimiseks kontorisse pöörduma.

"Taotlus on antud ja oleme registreeritud, ministeeriumi andmetel on kõik nõuded täidetud," rääkis Kostin ning lisas, et ei oska öelda miks registreerimine on vajalik, kuid mingi kasu peab sellest olema.

SMS Laen OÜ juhatuse liige Aaro Sosaar ütles, et ettevõtte registreerimine majandustegevuse registrisse ei muuda nende jaoks midagi.

Sosaare sõnul on ettevõte eilse seisuga majandustegevuse registrisse kantud. "Perelaen OÜ on meie tütarettevõte ning on eraldi registreeritud," ütles ta. Registreerimise vajaduse kohta ütles ta, et seadust täidavad nad meelsasti.

Kaubamärgi Rahalaen all tegutsev KredEst, mis on Intress.ee andmetel üks uuemaid Eesti kiirlaenupakkujaid, polnud eilseks end majandustegevuse registrisse kandnud. Ettevõtte omanik ja tegevjuht Korol Sisask ei osanud aripaev.ee-le otseselt öelda, miks nad ennast registreerinud polnud.

Riigikogu liikme Igor Gräzini sõnul on kõik see, mis toob SMS-laenu andjad päevavalgele, ainult positiivne, sest see äri on tema sõnul räpane.

"SMS-laenu äri pole äritsemine, vaid sahkerdamine. Samamoodi, nagu hobusevaras polnud hobusemüüja," rääkis ta.

"SMS-laenud on räpane äri. See on rikastumine teiste hädade arvel. See on vastupidine ärieetikale ning häbiks ärile. Ärimehed on solvunud, et SMS-laenu andjaid ärideks kutsutakse. SMS-ärides on palju kriminaalset."

Gräzin märkis, et SMS-äride toomine kõrvupidi valguse kätte on ainult tervitatav. "Seadus vajab muutmist, sisse on vaja tuua liigkasuvõtja mõiste, mujal maailmas on see olemas, ning see kohtupraktikas välja kujundada," lisas ta.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt