Christel Karits • 19. juuni 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Jane Austeni lugude alguses

Ilmselt on vähe õrnema soo esindajaid, kes tüdrukuna poleks lugenud Jane Austeni klassikaks saanud romaane "Uhkus ja eelarvamus" ja "Mõistus ja tunded". Tõenäoliselt teavad aga vähesed tema austajatest seda, et kirjaniku kauneim, sügavaim ja kahjuks ka kurvim armastuslugu pärineb tema enda elust.

Hiljuti jõudis kinos Sõprus ekraanile aga romantiline kostüümidraama "Jane Austini tõrjutud tunded", mille aluseks on armastatud briti kirjaniku kirjad ja teosed.

Legend räägib, et romantiliste romaanidega alles pärast oma surma kuulsaks saanud Austeni nooruspõlve jäi armastuslugu, mis inspireeris kõiki tema hilisemaid teoseid.

Arvatavalt on filmi sihtgrupiks eelkõige Jane Austeni austajad, ajaloo- ja kirjandushuvilised ning hingelt romantikud.

Võrreldes Austeni romaanide eelnevate ekraniseeringutega tundub "Jane Austeni tõrjutud tunded" aeglasem ja staatilisem.

Nagu ikka sellest ajastust kõnelevates armastusdraamades võluvad kaunid looduspildid ja ajaloo veetlev hõng.

Jane Austeni rollis särab filmiga "Saatan kannab Pradat" publiku südamed võitnud Anne Hathaway, Tom Lefroyd kehastab briti uus staar James McAvoy.

18. sajandi lõpus polnud naisele just õnnistuseks mehe mõistus ning ambitsioon teenida elatist kirjanikuna. 1795. aastal satub 20aastase iseteadliku Jane'i, kelle vaba aeg siiani kirjutades ja oma loodut ette kandes möödunud, seltskonda pöörane ja provokatiivne iirlasest juuratudeng Tom Lefroy, kes ei vasta sugugi neiu perekonna ettekujutusele rikkast ja väärikast kosilasest.

Samal ajal väljendab oma tundeid kohaliku aristokraadi uje pärija härra Wisley, ent Jane'i süda kuulub juba arrogantsele südametemurdjale.

Et Lefroy sugulased ei kiida noorte liitu heaks, jääb üle vaid põgenemine.

Jane Austenil tuleb valida abielu ning perekonna, sõprade ja varanduse hülgamise vahel. Õnnelik lõpp jääb vaid unistuseks. Nooruse armastusloost saavad aga sajanditele vastu pannud romaanid.

Kuigi film on kunstiliselt kõrgel tasemel, peab tõdema, et Austeni enda looming, mis on saanud paljude filmide stsenaariumiks, on siiski tugevam kui kaasaegsete autorite oma.

Sellegipoolest valis Ameerika publik "Jane Austeni tõrjutud tunded" parimaks sõltumatuks mängufilmiks.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt