Türgi Bodrum - erisugune Vahemere kuurort

Marina Laikjõe 27. juuni 2008, 00:00

See on uue ja vana, kohaliku ja sisserännanu, puhkuse ja vilka tegutsemise võluv kombinatsioon. Olgu siin toodud kümme põhjust, miks puhata Bodrumis ehk kunagises Kreeka linnas Halikarnassoses.

Kolme ja poole lennutunni kaugusel Tallinnast saab kohe puhkama hakata, sest hotellideni viib Bodrumi lennujaamast keskmiselt 20minutiline autosõit. Türgi parimad palad Efesos, Pergamon,

Trooja ja Pamukkale asuvad muidu nii suurel maal ühtäkki väga lähedal.

Meritsi pääseb vähem kui tunniga ka Kreeka saarele Kosile. Üks päev euroopalikul Kosil annab võimaluse vürtsitada Aasia stiilis puhkust hoopis teise kultuuriga - erinevateks osutuvad nii kauplused kui ka söögikohad. Kui veab, tantsib Dionysuse restorani omanik isiklikult klientidele sirtakit.

Niisiis, kel tekib soov maitsta ehtsat Kreeka salatit, hüpaku laevale ja sõitku Kosile! Boonusena saab laevalael päikest võtta ja eemaldudes Bodrumi kindluse vaadet nautida. Kosil on suur vabaõhuturg ja muidki häid ostuvõimalusi.

Bodrumi kandis on õhuniiskus madal ja temperatuur ei tõuse üle 30 soojapügala isegi juulis-augustis. Põhjamaa inimesel on ses kliimas kerge olla ja higi ei hakka õue minnes sugugi voolama, nagu paljudes teistes lõunamaa kuurortides juhtuda võib.

Türklased on külalislahked ja sõbralikud, iseäranis väikeste laste vastu. Pole harvad juhused, mil saate restoraniomanikult või suveniirimüüjalt lahkudes kaasa ka mõne südantsoojendava kingituse.

Basaarile minnes varuge kindlasti aega, et kaupmeestega tingida, vahepeal tassike maitsvat õunateed juua ja alles siis oma lõplik ostuotsus teha.

Bodrumi ilm, vaated ja õhustik - kõik tundub pigem kui Lõuna-Prantsusmaal, ainult hinnad on Türgile omaselt madalad.

Mõistagi ei valmista raskust tänavakaubandusest lääne nimekate disainerirõivaste ja -aksessuaaride (Gucci, Prada) koopiate leidmine.

Kuid kohalikest nahavabrikutest - näiteks Naturel Bodrum - on võimalik osta või õmmelda lasta imepehmest nahast ja uskumatult keerukate lõigetega rõivaid, mis ei mõju rahakotile sugugi laastavalt.

Kujutage ette, et olete oma ihupoorid just lahti higistanud, teie nahka on kooritud, seebitatud ja puhtaks loputatud ning seejärel vajute rammestunult lamamistooli klaasi kosutava vee või mahlaga.

Teie silme ees avanevat vaadet mägedele ja lahesoppidele, mis samaaegselt rahustab ja ergutab, ei leidu kusagil mujal maailmas.

Merele saab vaadata isegi saunast ja mullivannist. Türgi sauna ja professionaalset massööriteenust kaasavad iluprotseduurid maksavad kokku umbes 400 krooni.

Halikarnassose ööklubi on Türgi parimaid ja Euroopa võrratumaid. Uskumatu asukohaga mereäärses klubis Korintose sammaste vahel toimub lahtise taeva all laserite mäng ja pilku püüavad kaunid esitantsijad, nii mehed kui ka naised!

Ei maksa peljata, et keegi end ebamugavalt tunneks - Euroopa tüdrukute turvatunde eest seisavad hea turvamehed. Hea muusikavalik ja tasemel helisüsteemid kindlustavad meeldejääva elamuse isegi neile turistidele, kes kodukandis juba aastaid tantsimas pole käinud.

Bodrumist korraldatakse arvukaid ekskursioone, kuhu jõudmiseks ei tule tundide kaupa bussis loksuda. Näiteks Pamukkale looduslike kuumaveebasseinide juurde jõuab kõigest kahe ja poole tunni pikkuse autosõiduga.

Lähedal asuvad ka Trooja ja Kleopatra saar. Samuti korraldatakse kõikvõimalikke merereise.

Unustamatuks kogemuseks kujuneb päev turistidele mõeldud jahiga merel… Omapäi on hõlbus liikuda jalgsi või liinitakso ehk dolmus-bussiga. Bodrumi kesklinna ja lähinaabruse külade-linnakeste vahel on korralik bussiühendus.

Vesi on vähestes kohtades nii läbipaistev ja karge kui Bodrumis ning see teeb paigast suplejate ja snorgeldajate paradiisi. Kogu poolsaarel on meri alati lähedal ja võluvaid rannasoppe arvukalt.

Kaunid liivarannad ja lummavad vaated leiab eelkõige lõunaranniku paigakestest nagu Bardakci, Bitez, Ortakent, Karainicir, Bagla ja Akyarlar ja Gümbet. Neist viimane on ka lainelaudurite meka.

Kuna Egeuse mere soolatase on kaladele parim keskkond, ei lõpetata Bodrumi kalaturul kauplemist lõunaks nagu tavaliselt, vaid suurepärane saagirohkus hoiab kalaturgu avatuna terve päeva. Kala süüakse grillitult õli või sidruniga, aga ka tomatiga maitsestatud leemes hautatuna.

Dalamani jõel toimuv rafting on kuuepallisel skaalal neljapalline. Võrdluseks olgu öeldud, et Antalyast saab kõigest kahepallisele rafting'ule. Kõik need 12 kärestikku tuleb läbida jõudmaks järeldusele: rafting on nagu inimese tavaline elu, kus tuleb teha rasket tööd, ületamaks kõik takistused.

Samas ei tohi unustada, et paadi saab õiges suunas liikuma ainult siis, kui kogu meeskond teeb just seda, mida professionaalne instruktor on öelnud. Juhi usaldamine aitab tulemusele lähemale. Mõnikord ei tohi midagi teha, sest nimelt siis läbib paat takistuse kõige kergemini.

Siit tuleneb järjekordne õppetund: mõnele pealtnäha suurele takistusele polegi vaja üldse reageerida, saab valutumalt! Kindlasti on teinekord oluline hoogu juurde anda (kuigi kaugelt tundub hoopis, et tahaks pidurdada…), sest nii saab kiiremini halvast kohast üle.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing