ÄP fototoimetus • 6. juuli 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Investorite reis lõpeb meiereis

Eelmisel nädalal selgus hind, millega ostis Leedu põllumajandusfirma Agrowill Group ära piimatootja Põlva Agro - 200 miljonit krooni.

See tähendab mõnele mehele küll elutehingut, arvestades põllumajandust kui seni suhteliselt ebasoosingus valdkonda.

Ent siiski-siiski: Põlva Agro on Eesti suurima võimsusega meierei, mis tootis 2007. aastal kokku 12 200 tonni piima. Tehke järele või makske kinni (mida leedukad tegidki).

Arvame, et põllumajandus on tõusev trend, millesse tasub investeerida. Võib-olla on põllumajandus isegi üks vähestest majandusharudest, kuhu investeerides ei pea kartma aktsiahindade langust.

Toiduainete hinnatõus üle kogu maailma teeb põllumajandusest tasuva majandusharu.

Mitmed suurärimehed, näiteks Joakim Helenius ja Paul Oberschneider, on selle oma n-ö portfelli võtnud. Esimesel on farmid Eestis, teine läks piimakarja pidama Lõuna-Ameerikasse, teostades enda sõnul ühe oma kauase unistuse.

Mis kitsamalt Eesti põllumajandustootjatesse puutub, siis eelmine majandusaasta oli ju ideaalne. Polnud ei põuda ega veeuputust, oli sooja ja päikest, mis võimaldas kasvatada rekordsaagi.

Ja mis veelgi olulisem, hea saak ei tähendanud ületootmist ja kokkuostuhindade langust.

Otse vastupidi - toodangust oli puudus käes, kuna palju toidukraami läks parema hinna tõttu eksporti. Mis koduturule jäi, selle hind tõusis loomulikult ka korralikult.

Kliima üleüldisest soojenemisest Eesti ainult võidab, sest praegu paljude kultuuride viljelemiseks päikest ja soojust napib. See on pika vinnaga pluss siinsele põllumajandusele. Varsti hakkame viinamarja kasvatama ja veini eksportima.

On üks väike oht, et põllumajandusfirmadega võib minna samuti, nagu IT- ja geenitehnoloogia firmadega, üldse nn uue majandusega umbes kaheksa aastat tagasi, või nagu praegu läheb kinnisvarafirmadega. Ühe sõnaga - mull.

Ent kui IT- ja internetifirmadel pole muud hinge taga kui kaubamärk, portaal, natuke arvutiparki ja reklaamitulu, siis põllumajandusettevõttel on ikkagi soliidsed tootmisvahendid: maa, masinad, kariloomad.

Lühiajalises perspektiivis ei juhtu nendega midagi. Ja inimesed tahavad ikka süüa.

Reedese päevaga tõusis Agrowill Groupi aktsia börsil 7,76%, olles üks suurimaid tõusjaid: järelikult lugesid investorid tehingu Põlva Agroga igati kordaläinuks. Samal seisukohal oleme meiegi. Põllumees on uuesti põline rikas.

Autor: ÄP

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt