Tarvo Vaarmets • 24. juuli 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Kodubörsi ettevõtted heas seisus

Kodubörsi suur hinnasula on nii mõnegi ettevõtte aktsia teadaolevate andmete põhjal muutnud atraktiivseks.

Muidugi tuleb siin rõhutada, et tegemist on juba mineviku näitajatega ning lähitulevikus avaldatavad tulemused hööveldavad kasumitega seotud atraktiivsuselt suure tõenäosusega märgatava osa maha.

Selleks on ettevõtted aga üldjuhul hästi valmis.

Viie ettevõtte juba avaldatud lõppenud kvartali tulemused on vastakad - Norma ja Baltika kolme kuu kasumite peale ei oska muud teha, kui mütsi maha võtta ja käsi plaksutada - vägev!

Teisalt pidi päris korraliku löögi vastu võtma Tallink.

Eesti Telekom ja Tallinna Vesi täitsid justkui miinimumprogrammi.

Me ei tea täpselt, mis saab edasi, aga me teame, mis on olnud, ja see pilt on Tallinna börsi ettevõtete jaoks üldplaanis üsna ilus.

Nii on näiteks poolduva Merko Ehituse turuväärtus langenud juba väiksemaks kui ettevõtte omakapital, samas on ettevõttel kohustustega võrreldes piisavalt käibevara, mis osutab tugevale maksevõimele.

Huvitav nüanss on ehk seegi, et ettevõtte jaotamata kasum on sama suur kui kontserni turuväärtus.

Korralikku auku on tambitud ka Merkoga haakuvat äri ajav Arco Vara, mille turuväärtus on praegu koguni üle kahe korra väiksem kui ettevõtte omakapital.

Samas on kinnisvaraarendaja haaranud endale ka üsna palju kohustusi, ent need jäävad siiski hallatavuse piiresse. Eriti kui arvestada, et Arco Varal oli esimese kvartali lõpu seisuga pea pool miljardit krooni raha.

Kolmas sarnane, siiani ilusaid numbreid näidanud Eesti Ehitus opereerib väiksema omakapitaliga, kuid paistab samuti silma ilusa maksevõimega. Aktsiaga kaubeldakse pooleteisekordsel omakapitalil.

Selle kolmiku kiire turuväärtuste kahanemine näitab selgelt kinnisvarasektoriga seotud ettevõtete ebapopulaarsust ja peegeldab oodatavaid sügavaid kasumikukkumisi, jättes korralikud bilansiread suurema tähelepanuta.

Tugeva ja veel tugevama bilansiga paistavad teiste hulgast välja ka Eesti Telekom, Silvano FG, Olympic EG ja muidugi Norma.

Kui Norma väärtpaber on selle aasta ainuke tõusja ja Eesti Telekom üks väiksemaid suurkukkujaid, siis Silvano ja Olympicu aktsiaid on investorid suure hooga müünud.

Isegi kui Olympicu kohustuste hulka arvata juuni alguses edasise laienemise finantseerimiseks sõlmitud laenulepingust tulenev 235 miljonit krooni, jääb kasiinokontsern ikkagi Tallinna börsi väikseimaks kohustuste kandjaks omakapitaliga võrreldes (kui muidugi maatükk nimega Trigon PD välja arvata).

Norma ületab aga Tallinna börsi kaasvõitlejaid suure kaarega maksevõime poolest, sest ettevõtte pole siiani üha kasvava rahahunnikuga sisuliselt midagi osanud peale hakata.

Kindel jalgealune on muidugi väga positiivne, ent teatud piirini, sest liigset omakapitali mahtu peetakse üldjuhul kahjulikuks, kuna vöörkapital on ettevõtte jaoks odavam.

Omakapitali abil teenitud kasumitelt peab tulumaksu maksma, laenude abil teenitud raha võib aga kenasti võlausaldajale tagasi suunata ilma maksu maksmata.

Väike võlakoorem lubab ettevõtetel ka praegusel keerulisemal ajal edasi laieneda. Heaks näiteks on siin Olympic EG.

Vöörkapitali kaitsva maksukilbi taha on liiga sügavale peitu pugenud Ekspress Grupp, mille bilansis laiutavad enamjaolt kohustused, samal ajal on ettevõtte kontol seisev rahahulk väike ja maksevõime madal.

Kui madalate intresside ja kasvavate kasumite tingimustes pole ehk taolisest olukorrast lugugi, siis nüüd on Tallinna börsi ainuke meediaettevõte ennast küll raskesse seisu mänginud.

Umbes sama lugu on Tallinkiga, loodetavasti toob viimasele leevendust alanud suvehooaeg ehk kasumikvartal, samuti hoiame pöialt, et nafta hinna langus jätkuks ja reisijad ikka rohkem Tallinki teenuseid kasutaks.

Liiga hea likviidsuse üle ei saa rõõmustada ka Baltika, kellel samuti vaja võlgu maksta. Seetõttu oli teise kvartali superkasum rõivaketi jaoks igati õiges kohas.

Enamiku Tallinna börsi aktsiatega kaubeldakse hinnaga, mis jääb alla kümnekordsele teadaolevale viimase nelja kvartali kasumile. Ühel poolt arvatavalt langevad kasumid tõstavad oodatavaid P/E suhteid, kuid teisalt opereerivad ettevõtted mõne erandiga tugevatel bilanssidel, mis lubavad raske aja üle elada ja ennast uueks kasvutsükliks paremini positsioneerida.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt