Sirje Rank • 20. august 2008 • 2 min
Jaga lugu:

USA majandusel on raskeimad ajad veel ees

"USA ei ole pääsenud. Arvan, et finantskriis on ehk poole peal. Julgeksin öelda, et halvim on alles ees," tõdes maailma üks mõjukamaid ökonomiste Kenneth Rogoff Singapuris sel nädalal.

Rogoff, kes oli Rahvusvahelise Valuutafondi peaökonomist aastail 2001-2003, peab lähikuudel tõenäoliseks suure USA panga kollapsi. "Üle paisunud finantssektor peab koomale tõmbuma. Ei usu, et paari keskmise või väikepanga pankrotist piisab," vahendas Rogoffi sõnu Reuters. "See on üks tõeliselt suur investeerimis- või kommertspank."

Aasta eest USA kinnisvaraturult alanud tormis on pangad üle ilma korstnasse kirjutanud üle 500 miljardi dollari. Kriis tõi USA suuruselt viienda investeerimispanga Bear Stearns kollapsi ja kiirmüügi. Värskeil andmeil langus USA kinnisvaraturul jätkub: kaubandusministeerium teatas, et tänavu juulis alustati uusi elamuid 30% vähem kui mullu ja ehituslube väljastati 18% vähem. Pangad võtsid maksejõetuks muutunud klientidelt sundmüüki kolm korda enam maju kui mullu juulis, selgub RealtyTrac Inc andmetest.

Langus kõigutab kodulaenuturu alustalasid Freddie Maci ja Fannie Maed, mille bilansis või garantiiga on üle 5 triljoni eest kodulaene ehk pool turust. Kollapsi ei saa valitsus lubada: see tooks finantssektori süsteemse kriisi.

Nädala hakul kirjutas investorite leht Barrons, et ilmselt pole USA valitsusel muud pääsu kui hiiud maksumaksja rahaga riigistada. Kardetakse, et nad ei suuda hankida küllalt kapitali, et kahjusid katta. Investorid kiirustasid seepeale oma aktsiaid müüma, mis on tipust kukkunud ligi 90%.

Juulis allkirjastas president George W. Bush seaduse, mis annab riigile voli Fannie'le ja Freddie'le piiramatult laenu anda või neis osalus omandada. Kriitikute sõnul oleks ammu aeg need vaikimisi riigi garantiiga hübriidid riigistada, tükeldada ja maha müüa. Ka Rogoff usub, et Fannie ja Freddie senisel kujul ei jätka.

USA majandus aeglustub tuleva aasta teise pooleni, usub Rogoff, kes prognoosib kiiremat toibumist Euroopas ja Aasias. Samas riskib intresse langetanud USA keskpank inflatsiooniga. "Intressid on liiga madalad," ütles Rogoff. "Nii on tagajärjeks inflatsioon."

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt