Õpetlik lugu, kuidas peatada börsilangus

Romet Kreek 29. august 2008, 00:00

Pakistani investoritel sai kõrini langusest, mida ise ostudega peatada ei suudetud, appi tuli reguleeritud "turu"majandus.

Pakistani aktsiaturg koges kuus päeva järjest langust ja ega olukord olnud ka varem kaunis. Kuue päevaga kogeti 16protsendist kukkumist.

4. aprilli tipust on börsil kaubeldud ettevõtete turuväärtus pooldunud - kaotatud on 38,8 miljardit dollarit.

Sealne finantsinspektsioon kehtestas meetmed, mille alusel ei saa aktsiatega tehinguid teha üleeilsetest sulgemishindadest madalama hinnaga. See jääb jõusse ajani, mil olukord paraneb ehk esialgsel hinnangul seitsmeks kuni kümneks päevaks.

"Selliste meeleheitlike vahenditega turu toetamine tekitab küsimuse, kas keegi saab ka aktsiatest vabaneda," ütles Bloombergile UOB Asset Managementi direktor Mark Tan. "See lisab ebastabiilsust."

"See põhjustab likviidsuse kokkutõmbumise - kes ostab aktsiat, kui seda saab teha vaid kõrgemate hindadega?" kommenteeris ABN Amro aktsiaanalüüsi pealik Daphane Roth. "Investorite riskivalmidus on väike ja välditakse poliitiliselt ebastabiilseid turge."

Juba 24. juunil keelati aktsiate lühikeseks müük, piirati aktsiate päevast languslimiiti viielt protsendilt ühele protsendile. Tulemus? Kauplemine kukkus kümne aasta madalamale tasemele.

Pakistani enda fondijuhid kiitsid piiranguid. Kuid kas see kukkumine ongi üldse nii hull? Kui vaadata suuremat pilti, siis 2001. aastast alates on Pakistani aktsiate hinnad tõusnud 14 korda.

Meenub klassika: kontrollida saab hinda või kogust, mõlemat mitte.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:42
    Otsi:

    Ava täpsem otsing