Hille Tressum • 8. september 2008 • 3 min
Jaga lugu:

Majanduslangus sordib tugevamad ettevõtted välja

"Kindlasti on osale ettevõtetele praegune olukord valus, kus ainult tugevamad jäävad ellu. Samuti on jätkuvalt oodata ettevõtete pankrotistumisi," ütles Rimi kinnisvarahalduse ja laiendusprojektide Balti juht Ruth Laatre.

Mis puudutab sisemajandust ja eelkõige tööstuslikku tootmist, siis siin ei ole paljud ettevõtted ettenägelikult mõelnud. "Kui kinnisvaraturg õitses, toodeti palju näiteks betoonpaneeli ning selle asemel, et seda eksportida, müüdi hoopis kõrvalkrundile. Nüüd tuleb ümber orienteeruda," kirjeldas Laatre näitlikult sisemajanduse olukorda. Tema sõnul pole välistatud, et suurema tootmise huvides tuleb tulevikus mõned inimesed masinatega asendada, mis tähendaks ettevõtete töötajaskonna vähendamist.

Laatre peab võimalikuks, et tuleva aasta teiseks kvartaliks näitab SKP positiivset kasvu.

OÜ Kadarbiku Köögivili omanikule Ants Pakile ei tulnud 1,1protsendine sisemajanduse koguprodukti vähenemine üllatusena. "See oli täiesti ootuspärane ning eks see langeb lähiajal veelgi," sõnas talumees, prognoosides kolmandaks kvartaliks 2,5% langust.

Pakk ei prognoosi helget tuleviku ka ekspordile. "Eestil pole ju midagi eksportida. Me ju ei tooda," sõnas Pak. Negatiivsest SKPst aitaks välja tootmise hoogustumine, arvas ta.

Siiski säilitab põllumees tuleviku suhtes positiivse tooni, ennustades, et tuleva aasta lõpus hakkab sisemajanduse koguprodukt vaikselt tõusma. "SKP tõusis tänu Rootsi pankade rahale ja kõik olid ühtäkki rikkad. Tööturul tekkis olukord, kus kõik said tööd, kadus konkurents. Nüüd aga toimub uues olukorras ümberorienteerumine," rääkis Pak.

Rahandusminister Ivari Padari sõnul toimub majanduses korrektsioon, mis viib lähemale sellele tasemele, kus oleksime praegu, kui majandus oleks kasvanud meile jõukohasemas tempos. "Praegu toimub meie majanduses korrektsioon allapoole ning viib meid lähemale sellele tasemele, kus oleksime praegu, kui 2005.-2006. oleksime kasvanud jõukohases tempos. Esialgsed majanduskasvu numbrid teises kvartalis avaldati juba augusti keskpaigas, seega ei saa öelda, et SKP langus tuli üllatusena. Ka rahandusministeeriumi suvises majandusprognoosis on toodud välja, et Eesti majandus asub tõusuteele taas 2009. aasta keskpaigas," kommenteeris rahandusminister Padar statistikaameti avaldatud numbrit .

"Üldine negatiivne foon muudab praegu kindlasti nii tarbijate kui ka investorite käitumise tavapärasemast ettevaatlikumaks ning pärsib tarbimis- ja investeerimisaktiivsust. Just uued investeeringud oleks aga vajalikud majanduskasvu taastamiseks," sõnas minister.

Rahandusministeeriumi hinnangul võib positiivse kasvu taastumist oodata järgmise aasta keskel.

Hansabank Marketsi makroanalüütiku Maris Lauri sõnul oli teise kvartali tulemus ootuspärane.

"Sisenõudlus langes eratarbimise ja investeeringute tõttu, seevastu netoekspordi panus oli majanduskasvu positiivne. Märkimisväärseid muutusi oodata ei ole, järgmiste kvartalite majanduskasv sõltub sellest, milliseks osutub impordi-ekspordi vahekord. Võib arvata, et nõudlus importkaupade ja -teenuste järele väheneb lähitulevikus tunduvalt. Ekspordi väljavaated ei ole roosilised, kuid impordi väljavaated on veelgi kehvemad. Majapidamised oma kulutusi lähiajal ei suurenda - hinnatõus ning sissetulekute kasvu seiskumine ei anna selleks mingeid võimalusi. Ehitustegevus jääb tagasihoidlikuks," ütles Lauri.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt