Soome Panga president: euro tõi Euroopasse stabiilsuse

Liis Kängsepp 11. september 2008, 00:00

Viidates praegu maailma finantsturgudel valitsevale olukorrale, ütles Liikanen eile Eesti Pangas peetud loengul, et ilma ühisrahata oleks olukord Euroopas oluliselt hullem.

Soome kogemusest rääkides tõi Liikanen välja, et ka Soomel aitas ühisraha kergemini üle elada 2000. aastal toimunud IT-mulli lõhkemise, arvestades, et Soome majandusest oli ebaproportsionaalselt suur osa seotud just IT-sektoriga. "Ilma eurota oleks šokk olnud oluliselt suurem," sõnas Liikanen.

Millal Eesti liitub euroga ja kas see päästaks meie majanduse, panga president spekuleerida ei tahtnud. "See on küsimus rohkem teie riigi juhtidele," vastas Liikanen eile diplomaatiliselt küsimusele, millal võiks Eesti liituda ühisrahaga ning kas see päästaks meie majanduse.

"Oleme üks suur Euroopa Liidu pere ning seatud kriteeriumid kehtivad kõigile," märkis ta ainult.

Liikanen tunnistas hiljem Äripäevale, et mõistab hästi Eesti praegust olukorda, kuid ei soovi sekkuda meie siseasjadesse, eelistades mitte kommenteerida rahandusminister Ivari Padari eelmisel nädalal tehtud avaldust, nagu päästaks euro meie majanduse. Liikanen soovitas kõigil lugeda Maastrichti lepingut ja seal ära toodud euroga liitumise nõudeid.

"Maastrichti kriteeriumid on tõeliselt head teejuhid, mitte ainult euroliiduga liitumiseks, vaid üleüldse rahapoliitika ajamiseks," rääkis Liikanen. "Need juhivad teid tõesti hästi."

"Valuutakomitee suurim saavutus on olnud stabiilse rahanduskeskkonna saavutamine," sõnas Liikanen loengul. "Selle all pean ma silmas raha- ja valuutaturgudel praegu sisuliselt puuduvaid pingeid."

Valdkonnad, kus ühisraha pole ootusi täitnud, on Liikaneni sõnul USAst aeglasem majanduskasv, madalam tootlikkuse tase ja kõrge tööpuudus.

"Kui konkurents oleks sama vaba kui USAs, võiks euroala SKP praegu olla isegi kuni 12 protsenti suurem," arvas Liikanen.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:43

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing