Mari Hiiemäe • 18. september 2008 • 2 min
Jaga lugu:

Viljandi saab varsti kitarripealinnaks

Eestis pole päris oma kitarrifestivali sellisel kujul, nagu see Viljandis tänavu esimest korda teoks saab, veel olnud. Selles aga, et seda Eesti muusikafestivalide hulka hädasti tarvis on, on ürituse peakorraldaja kitarrist Ain Agan veendunud.

Kuna tegemist on asjaga, mis on rajatud kindlatele alustele, julgeb Agan festivali elujõuliseks tunnistada juba enne esimeste kontsertide toimumist.

"Sellest saab traditsioon, see on täiesti kindel," on Agan veendunud ning lisab, et järgnevate kitarripidude jaoks on ta Viljandi pärimusmuusika aida ettenägelikult broneerinud samale ajale juba viieteistkümneks aastaks ette. "Meil on nii kõva toetajate ja tegijate tiim, et saame kindlasti jätkata ka järgnevatel aastatel," usub Agan.

Eesti ühe silmapaistvama džässkitarristi ning improvisaatori Jaak Sooääre heameel läheneva festivali üle on suur. "Nii džässmuusikas kui muusikas üldse on kitarr ikkagi juhtiv pill. Seepärast on väga tore, et Eesti on jõudnud sinnamaale, et saab endale päris oma kitarrifestivali lubada," leiab ta.

Festivali peamine komponent on improvisatsioon. Sellest lähtuvalt on valitud ka esinejad. "See on täielikult improvisatsioonilise kitarri festival. Siin ei ole ei bluusi ega fusion'it, vaid puhas kitarrimuusika," tutvustab Agan.

Kontsertidel musitseerima hakkavate pillimeeste hulk on suur. Koos kitarride ning mõningate saatepillidega astub Viljandi erinevate kontserdipaikade lavadele viie päeva jooksul ligi poolsada esinejat, kes on jaotunud mitmekesiste koosseisude vahel.

Nimekaid kitarriste on festivalil rohkesti. Peaesineja Kevin Breit saabub Viljandisse Kanadast. Samuti on kohal oma ala tipud Venemaalt, Soomest ja Norrast.

Loomulikult näitab festivalil oma oskusi ka Eesti tegevkitarristide paremik. Näiteks esinevad Jaak Sooäär, Marek Talts, Paul Daniel, Virgo Sillamaa, Weekend Guitar Trio jt. Kõige klubilikuma kava pakub festivalil välja Tanel Ruben koos Toomas Vanemaga. Riho Sibula kontserdil toimub avalik DVD-salvestus.

Lisaks kitarrimuusika propageerimisele on festivali korraldajad eesmärgiks võtnud kitarri sugulaspillide tutvustamise. Tänavu on tutvustatavaks instrumendiks valitud lauto.

Lautomängu võlusid demonstreerib Viljandis kuulus Norra lautomängija Rolf Liselvand, kes annab oma mängule jumet live-elektroonika abil.

Valikuid on festivalil palju ning ükski kontsert ei sarnane sisult teisega.

"Olen veendunud, et siit festivalilt on kõigil midagi saada, see kava on nii kokku pandud, et skaala, mille hulgast valida, oleks väga lai," ütleb Agan.

Kõige pöörasemat sorti improvisatsiooni kuuleb jämmidel, kus kohtuvad muusikud, kes varem koos mänginud pole. Muusika sünnib vabas õhkkonnas põhimõttel, et esmalt on vaja mängijaid ja pille, kuid mis edasi saab, on juba muusikute puhas hetkelooming.

Kontserdid toimuvad Eesti Pärimusmuusika Keskuses, Viljandi Jaani kirikus, Viljandi nukuteatris ning kinos Rubiin.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt