Helioses saab lõputult kohvi

Ülle Hallik 10. oktoober 2008, 00:00

Pildirida ühest kohvikust hüppab ajas poole sajandi sees edasi ja tagasi ning näitab, kui sarnased ühed kohvikujutud riigikorrast ja ümbritsevast elust sõltumata oma olemuselt siiski on.

Lavastaja Priit Pedajase sõnul on teemad, millest kohvikus räägiti 1930. või 1980. aastatel küll erinevad, kuid olemuselt siiski üllatavalt sarnased. Autor Madis Kõivule omaselt hüppab pildirida ajas edasi ja tagasi ning seda läbivaks teguriks ongi see salapärane olemuslik asi, mis erinevatel aegadel räägitut ühendab.

Pildirida ennast on kirjeldada raske, seega jääb ainsaks abiliseks etenduse tutvustus: "Aeg kulgeb, riigikorrad kukuvad, sõjad tulevad ja lähevad, riidemoed muutuvad. Linn põleb, ka kohvik põleb, ja ehitatakse uuesti üles. Kohvik W on ikka sama koha peal, ikka räägitakse seal jutte, jagatakse uudiseid ja loetakse luulet. Alati istub seal nurgas üks mees - Stammgast - ja joob kohvi. Pommiplahvatused ja sisse-välja sagivad sõjaväelased ei saa kunagi ühe kannu aromaatse kohvi ja maitsva veini vastu..."

Osades on Lembit Ulfsak, Jaan Rekkor, Maria Avdjushko, Tõnu Oja, Taavi Teplenkov, Laine Mägi jt.

Ühest küljest on mängupaigaks valitud endine Heliose kino teatrimajas käimasolevast remondist tingitud, teisalt on selle vastu ammu huvi tuntud.

"Erakordselt hea ruum,"" kiidab Priit Pedajas ja lisab, et mõte seal teatrietendus välja tuua on mitu aastat vana. Lisaks heale akustikale on seal ka mõõdukalt kohti, 240, ning sääraseid saale leida vähe.

Oma lavale saab Eesti Draamateater tagasi detsembris, ehitaja on lubanud töödega valmis saada 1. detsembriks. Esimene esietendus uuenenud majas on planeeritud jaanuarikuusse. Järgmised paar kuud annab teater peale endise Heliose ruumide etendusi Vene Draamateatris, Salme kultuurikeskuses ja Kumu auditooriumis ning on palju ratastel, jõudes paikadesse väljaspool Tallinna.

Remondiga alustati Draamateatri majas juba 2004. aastal, kui uue ilme said lava ja publikuruumid. Möödunud aastal kõpitseti teatrihoonet väljastpoolt ning kolmanda etapina võeti käsile näitlejate tööruumid, garderoobid, õmblejate töökojad ja kapitaalremont väikeses saalis. Lisaks uuendatakse suures ulatuses teatritehnikat. Draamateatri kommunikatsioonijuht Tanel Tomson on ajakirjandusele avaldanud, et remonttööde kogumaksumuse suurusjärguks on 60 miljonit krooni. Sellest veidi alla 30 miljoni kulub viimase etapi peale ning selles sisaldub ka mööbel, valgus- ja helitehnika jm vajalik inventar.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing