Siim Sultson • 21. oktoober 2008 • 4 min
Jaga lugu:

Ehitaja leidmine vaid minutite kaugusel

"Oeh - sellest on küll kahju! Üldehitus ei lähe ju üldse, remondimaterjalid ehk veel…," ohkas südame põhjast ehitusmaterjale projektipõhiselt müüva Tasostar OÜ müügijuht Andres Lõhmus, kui sai teada, et minu netti riputatud töökuulutus osutus vaid katsetuseks. Ainsa materjalimüüjana eramu raudbetoonist vundamendi tegemise soovile tõdes ta seegi kord, et vaid liimide, lakkide, värvide pealt elab veel kuidagi ära. Mis talv toob - selle peale ei taha mõeldagi. Ilmselt tuleb suurte materjalimüüjate eeskujul müük ümber profileerida.

"Vaja valada üks raudbetoonist lintvundament 150 m2 eramule Tallinnas Pirita-Kosel. Maja tuleb ilma keldrita, pinnase alumised kihid liivakiviga. Töö seisneks saalungite ehk valuvormide tegemises, sarruste panekus, betooni ostmises, valamises ja tihendamises. Vundament peab kandma kahekorruselist raudbetoonvahelagedega kivimaja." Sellise töökuulutuse riputasin nädala eest kolme ehitusalasesse netiportaali ja saatsin kuuele ehitusfirmale.

Ehkki oma loomult on eramuvundament suhteliselt komplitseeritud töö - ei mahu ju ühte kuulutusse suundaandvad projektiparameetrid - oli ehitajate reageerimine väga kiire.

Kui poole aasta eest vastati märksa lihtsamale aiamüüri ehitamiskutsele päevade jooksul, siis nüüd reageeriti täpsustusi nõudvale tööle juba minutite jooksul. Möödunud nädala lõpuks oli kolmele netikuulutusele reageerinuid seitse, otse meilitsi tööpakkumisele vastanuid kolm ehitusfirmat. Seega ehitusbuumiaegsest "alla kinnisvaraküla pakkumistega mind ära tüüta" mentaliteet on hajunud kui suvehommikune udu…

Netiküljele "Ehitusinfo" riputatud kuulutusele reageeris kolm pakkujat. Netiküljele "Vennad Ehitusfoorum" pandud soovile vastas neli pakkujat. Netiküljele "Ehitus24" materjalitootja materjalidemüüja Tasostar OÜ.

Ehitusfirmadele NFS Ehitus OÜ, Mapri Projekt OÜ, Albrant Grupp OÜ, Dexter OÜ, InduraintEhitus OÜ ja Traveter Ehitus OÜ saadetud meilitsi otse pakkumistele vastasid kolm viimast.

Esimese neljateistkümne minutiga vastanud ehitusfirma Dexter OÜ juhataja Tarvo Polma tõdes, et ehkki ühelt poolt tööd justkui tilgub, kuid teisalt on seda kõige enam kaheks ja pooleks kuuks…

"Nüüd teeme isegi korteriremonte, kuid buumiajal…- nalja teed või!?" võrdles ta täiesti erinevaid seise ehitusturul nüüd ja kahe aasta eest. Praegune aeg ju kohustab igast võimalusest haarama.

Ehitushinnad on ju kukkunud aastaisse 2004-2005, lisaks on tellijad väga valivad - enam ei rahulduta kvantiteediga, vaid nõutakse ka kvaliteeti. Siiski ei saa ju haltuurategijad tema veendumuse ehitushindu materjalide maksumuse tõttu enam alla lüüa.

Kui talvel tuleb pakane, siis on täitsa jama, jääb fassaadidele keskendunud Polma äkitselt muremõtteisse.

Traveter Ehitus OÜ juhataja Indrek Uusalu möönis, et tööd veel on ligi kolmeks kuuks. Samas on tähelepanuväärne, et peatöövõtjate Skanska ja Eesti Ehituse all töötav firma oli üldse nõus üht pisikest ja ebamääraselt sõnastatud eramuvundamendi valamise soovi täitma.

"Nutune on buumi ajal tekkinud firmadel, kel pole koostööpartnereid," ei varja ta oma peatöövõtjaid, sest lahkuvad ju need, kes teevad jama.

Lembit Sõmer, ehitusekspert

Kõigi pakkujate puhul kvaliteedist rääkida ei saa. Nad on tihti pankrotieelses seisus ja nõuavad tellijalt sissemaksu pea täies ulatuses ning siis näitavad tühje käsi, sest töölistele on viimaste kuude palk maksmata. Sellistega tuleb olla ettevaatlik!

Seni tegutsesid suurfirmad alltöövõtjate abil. Nüüd on viimased tegemas suurfirmadele kambakat, et võtavad töid ise. Selleks aga kasutavad nad tihti peatöövõtja tehnikat ja vahendeid. Vastu pakutakse sulle hulk igasuguseid katteta garantiisid. Siis muudetakse firma nime ja ongi kõik. Nüüd saab ju uue firma lausa kümne minutiga.

Eesti ehitusturul on ehitajaid liiga palju.

Samas üldehituse hulgas on 20% tehnilisi töid, mis vajavad alati tegemist. Näiteks torulukksepal ei saa kunagi töö otsa - ikka kuskil torud tilguvad.

Enno Rebane, Eesti Ehitusmaterjalide Tootjate Liidu tegevdirektor

Üldehituses on tänavuaastane periood miinuses. Samas ehitus käib, kuid elamuehitus on vähenenud.

Ehituslubade arv elamuehituse vallas on selle aasta III kvartalis võrreldes eelmise aasta sama ajaga vähenenud 50%. Sama tendents on jälgitav selle aasta III ja II kvartali võrdlemisel.

Samas muus vallas ehitus ikka edeneb. Just infraehitus aitab ehitusel vee peal püsida. Kuid keskkonnaehitus kiratseb.

Üldehitusmaterjalide langus on liiga järsk. Teatud ümardusega on üldehitusmaterjalide tootjaid liiga palju. Kuid edukatele eksportijatele nende üleliigsust ette heita ei saa.

Betoonitootjaid on mahult liiga palju. Lahenduseks oleks ehitusturu tõus või vastavate otsuste tegemine järgmise aasta valguses.

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt