Euribor kukub suure kiirusega

Tõnis Oja 14. november 2008, 00:00

Teade Saksamaa majanduse langust 12 aasta sügavamaisse kriisi kukutas nii euro kursi kui ka eurointressid. Kommertspankade baasintressiks kujunenud kuue kuu Euribor langes eile 4,309 protsendile.

Napilt enam kui kuuga on meie laenukoormus vähenenud enam kui ühe protsendipunkti võrra.

Saksamaa sisemajanduse koguprodukt langes kolmandas kvartalis 0,5 protsenti ning teises kvartalis 0,4 protsenti. Viimati langes eurotsooni suurim majandus kaks järjestikust kvartalit nii palju 1996. aastal.

Tegelikult ei puuduta majanduslangus mitte ainult Saksamaad (ja Eestit). Euroopa Komisjon kinnitas 3. novembril, et tõenäoliselt on majanduslanguses kogu eurotsoon (s.t nendes riikides, kus kasutusel on euro). Üle 40 protsendi Saksamaa ekspordist läheb eurotsooni riikidesse.

Seetõttu usuvadki analüütikud ja sellele panustavad spekulandid, et Euroopa Keskpank alandab baasintressi järgmise aasta esimeses kvartalis.

Saksamaa majanduskriis ning oodatav baasintresside langetamine kukutas ka euro kurssi dollari suhtes. Eesti Pank fikseeris eilseks dollari ametlikuks kursiks 12,53 krooni. Võrreldes suvega on Ühendriikide valuuta tugevnenud veerandi võrra.

Deutsche Banki analüütik Stefan Bielmeister ennustab, et Saksamaa majandus kahaneb järgmisel aastal 1,5 protsenti. Sellise suure riigi jaoks on see üsna järsk langus ning see toob endaga kaasa paratamatult suurema majanduslanguse kogu Euroopas.

Kuna nafta hind on järsult langenud, on intresside langetamine lihtsam.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing