Vene puidutollid kollitavad edasi

Lemmi Kann 17. november 2008, 00:00

Venemaa peaminister Vladimir Putin tegi otsuse, et järgmise aasta algusesse kavandatud puidu tollitariifide tõus lükkub 9-12 kuu võrra edasi, teatavaks eelmisel kolmapäeval kohtumisel Soome peaministri Matti Vanhaneniga. Otsus puudutab hoolimata erinevatest spekulatsioonidest teadaolevalt siiski kõiki ELi riike. Euroopa Komisjoni president Jose Manuel Barroso tervitas pärast neljapäevast Euroopa Liidu tippkohtumist Venemaa otsust.

"Probleem on siiski vaid edasi lükatud. Lahenduseks oleks vaja ikkagi sellist kokkulepet, mis ideaalis võiks tähendada eksporditollide rakendamisest loobumist," ütles Paet.

"WTO raames on meile oluline ka diskrimineerivate raudteetariifide süsteemi kadumine, mis praegu Eestisse tulevate kaupade suhtes kehtib," ütles välisminister ja lisas, et Euroopa Liidu ja Venemaa kõnelused neil teemadel jätkuvad.

Venemaa on WTOga liitumise protsessi raames 2004. aastal teinud Euroopa Liiduga kokkuleppe, millega Venemaa kohustub läbirääkimiste ajal eksporditolli tariife mitte tõstma ning pärast WTOga ühinemist neid järk-järgult langetama. "ELi nägemus on see, et kui Venemaa tahab puidu tollitariife tõsta, rikub ta sellega kokkulepet," märkis Paet.

Puidu eksporditariifide tõusu edasilükkamise ametliku põhjusena ütles Putin, et sellega leevendatakse ELi mõnede riikide tekkida võivaid probleeme, eelkõige aga Soome omi.

Põhjanaabrite erilise kohtlemise objektiks saamise üheks tõenäoliseks põhjuseks on see, et Soomele prognoositakse lähiaastateks maailmamajanduse kasvu aeglustumisest suuremat puidunõudluse vähenemist, paberi- ja metsatööstus on järsult võimsusi kärpinud ning muutunud oludes saab Soome metsatööstus hakkama täiesti ilma Venemaa puiduta.

Välisministeeriumi asekantsler välismajanduse ja arengukoostöö küsimustes Marina Kaljurand ütles, et Putini ja Vanhaneni kohtumise juures viibinud Soome saadiku sõnul oli suur üllatus, et selline pakkumine käidi välja kahepoolsel kohtumisel, mitte ELi tippkohtumisel.

"Tõenäoliselt leidis Venemaa ka seda, et majanduskriisi tingimustes ei ole tal endalgi mõtet eksporditariife nii kõrgele tõsta," ütles Kaljurand, viidates sellele, et tegemist on venitamistaktikaga, et säilitada raha laekumine Venemaa metsatööstusele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing