3. detsember 2008
Jaga lugu:

Linna karistus pitsitab tänavapuhastajaid

Abilinnapea Deniss Boroditši sõnul polnud linn puhastusettevõtete lumekoristusega rahul ning jätab neile maksmata 2,4 miljonit krooni, peaaegu pool sellest rahast oleks pidanud minema ASile Teho. Rahast jäävad ilma ka linna kaks teist partnerit Tänavapuhastuse AS ja OÜ Jaaksoni Linnahooldus.

Nüüd peavad linnaisad plaani, et hakata tulevikus ise lumekoristust korraldama.

"Kui tuletame ajalugu meelde, siis oli linnal oma eriautobaas ja linn ise tegeles sellega," kommenteeris mõtet abilinnapea.

"Koristusettevõtted tunnistasid oma viga ja ka seda, et nende tööga ei saanud rahul olla. Keegi meie sanktsioonidele vastu ei vaidle. Kui tellija pole teenust saanud, siis pole põhjust selle eest ka maksta," lausus Boroditš.

Tänavapuhastuse juhi Vello Kingi sõnul on linna käitumine osaliselt õigustatud. "Nii ja naa, alati saab paremini teha," kommenteeris Kink.

Saamata jäänud summa lööb ettevõtte juhi sõnul tugeva augu eelarvesse. Raha loodetakse tagasi teenida hea tööga tulevikus.

Nigel majandusseis annab endast tunda. "Ega meie ju teises ühiskonnas ole. Töötajaid meie koondada ei saa, teeme tööd ju niigi 24 tundi ööpäevas," lausus Kink idee kohta asutada lumekoristamiseks munitsipaalfirma. Kas see ka efektiivsem oleks, seda näitab Kingi sõnul juba majandusanalüüs. "Eks paistab, meid mõjutaks see kõvasti, kuid mul pole kombeks rongi ees joosta, ei hakkaks enne spekuleerima," lausus Kink.

Uus aasta tuleb tõenäoliselt raskem kui mööduv, ettevõtja sõnul pole ka pankrotid välistatud. "Kui isegi suured maailmakuulsad pangad kukuvad kokku, siis mingid Tallinna linna pisikesed puhastusfirmad võivad samuti pankrotti minna," lausus Kink ja lisas, et nende ettevõtet pankrot ei ähvarda ja viimased võlgnevused olid seitse aastat tagasi.

Jaakson Linnahoolduse juhi Urmas Teeoru sõnul ei paranda Tallinna oma lumekoristusfirma olukorda ja omal ajal linna autokoondises tööd tehes vallandati tema teada lumekoristuse ajal nii mõnigi ametnik.

"Ettevõtlus on vaba valdkond, igaüks võib teha ettevõtteid. Kui on olemas võimalus finantseerida, siis miks mitte, kes keelab," kommenteeris Teeorg.

Teeorg töötas omal ajal linna eriautobaasis ning ütles, et teises omanduses olev ettevõte ei pruugi paremat tööd teha. Kui on tõsine torm ja tuisk, siis on Teeoru sõnul kõigil raske tööd teha, asi pole omandis.

Jaakson Linnahooldus kaotab Tallinna linna karistuse tõttu veidi alla 100 000 krooni. "See on kõigi jaoks suur raha," lausus ettevõtte juht. "Tavapärase kiirusega polnud töid võimalik teha, sest see nõudnuks hoopis teistsuguseid masinaid," märkis Teeorg ning lisas, et selliste lumekoristuste kulud on ettevõtete jaoks oluliselt suuremad ning puudusid ka vajalikud ressursid.

Tänavapuhastusfirma Teho juhi Heikki Anipai sõnul tegid nad lumetormi ajal tööd nii palju, kui suutsid.

Intervjuu Teho ASi juhi Heikki Anipaiga.

Tallinn on ähvardanud tänavapuhastusfirmadele vähem raha maksta, kuidas kommenteerite?

Tallinna linna väljaöeldut ma ei kommenteeri.

Kas on alust tänavapuhastusfirmasid niimoodi rünnata?

Tallinnas oli ekstreemne olukord, tänavapuhastusfirmad tegid kõik endast sõltuva erakorralistest ilmastikuoludest tekkinud raskuste lahendamiseks. Vähendatavad summad on täpsustamisel.

Nõmme linnao ähvardas teid lepingust ilma jätta, kuidas nüüd seis on?

Meil puudub informatsioon tellija soovist lepinguid lõpetada.

Kuidas loodate võlad ära maksta, teil on 2. detsembri seisuga maksuvõlga 112 314 krooni, lisaks hulk laenu- ja liisingukohustusi?

Tasude vähendamine on ajutise iseloomuga ja me loodame, et tulevikuks ei anna me põhjust tasude vähendamiseks.

Kuidas võlg tekkis?

Maksuvõlg on ajutise iseloomuga. Enamik kohustusi tuleneb Soome projektidest.

Kas Te pankrotti ei karda?

Pankrot on äritegevuse üks osa ja seda ei pea kartma. Peamine on, et pankrot ei oleks kuritegelik.

Autor: Kaisa Tahlfeld

Jaga lugu:
Hetkel kuum Äripäevas