Keskerakonna kinkekaart kapole

ÄP 18. detsember 2008, 00:00

Valisime tänaseks ärilauseks suurettevõtjat Toomas Annust maadevahetuse skandaali asjas kaitsva vandeadvokaat Leon Glikman ütluse eilsest Postimehest, sest sellega on Eestis toimuv ilusti ära öeldud: Merko tegi, aga teised tegid rohkem.

Ehk enam pole küsimus, kas korruptiivseid tehinguid tehakse. Küsimus on selles, kui suures ulatuses neid tehakse, kui paljud ettevõtjad on neid teinud ja milliseid vorme ettevõtjad tehingute eest tasumiseks tehingu teisele osapoolele - ametnikele - on välja mõelnud lisaks päris tavaliseks saanud pistisele ja sihtasutuste kaudu liikuvale "reklaamirahale". Kinkekaart on ehk vaid üks uutest loomingulistest tasuvormidest.

Sellest teemast irooniata rääkida ei saa, pilt on tragikoomiline: Toomas Annuse ja Rein Kilgi taolised suured ja rikkad ettevõtjad veel suurema maise mammona pärast iga masti ametnike kintse kraapimas ja meelehead ehk Kilgi vilunud slängis "füüri" pakkumas. Või tipp-poliitikutega diili tegemas.

Reiljanid ja Tuiksood, õigemini nende kaitsjad taovad süütuse presumptsiooni trummi ja ajakirjandus ei tohi kasutada sõna "korruptsioon", vaid peab pruukima peenemaid väljendeid nagu korruptsioonihõng, korruptsioonikahtlus samasisulise asja kohta. Sest kohus pole öelnud oma lõplikku sõna. Sisuni pole õieti seni küünitudki, me alles hakkame sellele lähemale jõudma. Seda näitavad tipp-poliitikute valulised reaktsioonid.

Keskerakonna liider Edgar Savisaar naljalt paanikasse ei satu, aga nüüd paistab, et temagi on rööpast väljas - sõimab kaitsepolitseinikke maffiameesteks. Kaitsepolitseinike kohvrites läks Tallinna linnavalitsuse hoonest välja piltlikult öeldes abilinnapea Taavi Aasa eksnõuniku Ivo Parbuse hindamatu limiidiga "kinkekaart" kapole. Ja selle limiidi peab kapo lõpuni kulutama. Liistule tuleb tõmmata kõik asjaosalised: ametnikud, poliitikud ja ettevõtjad.

Glikmani kaitsetaktikat on seni kasutanud Savisaar, kelle meelest käib poliitiline klaperjaht Keskerakonnale, aga "vaadake, mis riigis tervikuna toimub" (aripaev.ee, 12.12). Pärast Parbust peab Savisaar taktikat vahetama. Riigis on mitmes paigas võimul tema erakond. Võib-olla on Eestis nüüdseks teine vara jagamise etapp möödas (esimene oli erastamine) - enamik on jagatud, mõni soovib ehk ümberjagamistki.

Kõik taandub lõpuks erakondade rahastamisesse. Aga milleks erakondadele üldse lisaraha? Eesti väike, kõik tunnevad kõiki ja meedia teeb niikuinii erakondadele iga päev tasuta reklaami - uute uudistega poliitikute/ametnike ja ettevõtjate kätepesudiilidest.

Pane või kihlveokontor käima - kes oma valdkonna gurudeks ristitud ärimeestest järgmisena lavale satub. Kas keegi neistki, kes kõige valjemini rusikaga valitsuse lauale mürtsatavad?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:52

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing